Vztahy v síti

Přišla za mnou nedávno kamarádka a s poťouchlým výrazem mi ukazovala fotku na Facebooku: „Podívej se, ten hňup (redakčně upraveno) ji vzal na stejné místo jako mě před rokem. Dost trapas. Copak nemá vůbec fantazii?“ Řeč byla pochopitelně o bývalém partnerovi a jeho současné přítelkyni, která aniž by to tušila, kráčí ve stopách své předchůdkyně. A to téměř doslova, na fotografii měla v ruce „kamarádčinu“ přilbu na motorku a na sobě motorkářskou kombinézu, kterou kamarádka u ex-partnera nechala.

Zmíněná kamarádka rozhodně svého expřítele nestalkuje a pokud vím, ani se jeho současnou situací nějak excesivně nezaobírá. Jen se trochu ze zvědavosti po pár měsících podívala na jeho profil. „Chudák holka,“ uzavřela kauzu „výlety s přítelkyní“ kamarádka, „já na jejím místě, kdybych se to dozvěděla, dala bych mu válečkem po hlavě.“

Náš život na síti odráží nějakým způsobem i osudy našich partnerských vztahů. Kdo si se sociálními sítěmi jednou začne, ten by měl vědět, že zanechává prakticky nesmazatelnou stopu. Záleží vlastně jen na tom, jak moc je někdo motivovaný, aby se k jeho informacím dostal. Teoreticky to sice všichni víme nebo tušíme, ale většina z uživatelů si s tím nakonec tak moc hlavu neláme. Na rozdíl od vědců, které zajímá i to, jestli a jak mohou naše aktivity na Facebooku, Instagramu nebo snad na TikToku ovlivňovat náš partnerský život.

Jak to tedy je? Na první pohled by mohl být přínos docela pozitivní. Lidé jsou stále ve spojení, sdílí své zážitky s kamarády, komunikují spolu skoro nepřetržitě. Ovšem nikde se neprokázalo, že by používání sociálních sítí mělo na partnerský vztah nějaký kladný vliv. Existují studie, podle nichž nemá časté surfování po sociálních sítích na partnerský vztah vliv téměř žádný. Na druhou stranu jsou i takové výzkumy, jejichž výsledky spíš naznačují, že délka pobytu na Facebooku a spol., respektive aktivita na těchto sítích, souvisí s vyšší pravděpodobností nevěry a rozchodu partnerů. Samozřejmě, jako obvykle musíme vzít v úvahu, že tato korelace může ve skutečnosti popisovat jen to, že mezi partnery není něco v pořádku, schyluje se k rozchodu a aktivita na sítích odpovídá tomu, že jeden nebo oba hledají cosi, co ve stávajícím vztahu nefunguje. To spíš naopak. Proč tomu tak je?

Všudypřítomná minulost

Stopy na sociálních sítích jsou trvalé a historie nemusí být našemu partnerovi zrovna příjemná. Protože rozhodně ne každého napadne po rozchodu smazat i několik let staré fotografie. A je skoro jisté, že jestli je nový partner aspoň trochu zvídavý, do historie se podívá. O nepříjemnosti je postaráno. Anebo přinejmenším o znejistění. To platí i o lidech, kteří zůstali mezi našimi „přáteli“, ačkoliv se naše cesty dávno rozdělily. I oni mohou na dálku kontrolovat náš další život, budou-li chtít. Jen naivka by si mohl doopravdy myslet, že se ve zlém rozejde s přítelkyní, nechá si ji v přátelích, a ona se nebude o jeho život zajímat. Bude ignorovat jeho příspěvky. Nikdy se nepodívá na stránky jeho současné partnerky…

Drobná věc, velké následky

I nevinné kroky na sociálních sítích mohou mít závažné důsledky. Na sítích nebýváme nijak ostražití a dost často jednáme bezmyšlenkovitě. Ani to partnerským vztahům nijak na zdraví nepřidává. Stačí nějaký ten takzvaně ve vší počestnosti udělený lajk pod příspěvkem třeba právě bývalého partnera anebo někoho, kdo by mohl v očích vašeho protějšku ohrožovat vztah, a je zle. Když potkáte svého bývalého partnera na ulici, prohodíte pár vět, a jdete si každý za svým, nic se neděje. Ale potkáte-li se takhle ve virtuálním prostoru, nad nějakým příspěvkem v pár větách prohodíte cosi o společné minulosti, zůstane to tam na věky. A může se to vymstít.


Placená zóna

Kateřina Rodná

Mgr. Kateřina Rodná (1974) je psycholožka a psychoterapeutka, věnuje se individuální a rodinné terapii a poradenství. www.dobryzivot.com