Ačkoli je sexuální aktivita často spojovaná s mládím, výrazně ovlivňuje i život starších lidí. Přináší jim nejen potěšení, ale i lepší fyzické a psychické zdraví.
Pandemie covidu-19 měla za následek zvýšený výskyt pocitu osamění nejen mezi staršími lidmi, ale i u mladší generace. Vzhledem k nařízené izolaci byla zaznamenána snížená sociální interakce, která vedla u mnoha lidí k osamocenosti, úzkosti a depresi. Všechny tyto psychosociální změny nás vedou k tomu, abychom se více zaměřili na mezilidské vztahy. Mít okruh přátel a blízkých je alfa a omega šťastného stárnutí a také prevence některých forem demence. Udržovat vztahy během života je nesmírně důležité a totéž platí i ve stáří. Pro ženy je pěstování jakýchkoli vztahů o něco jednodušší než pro muže. Nicméně výzkumy ukazují, že ženy osamělost nesou hůře než muži. Ať už jde o přátelství, vzájemné porozumění či oboustranné sdílení společných zájmů, vztahy jsou zásadní. Ze studií společnosti Eurostat však vyplynulo, že například každý sedmnáctý obyvatel Evropy nemá ve svém okolí nikoho, s kým by si mohl popovídat o běžných věcech...
Ke vztahům – i mezi staršími lidmi – patří také sexualita, která může být vnímaná mimo jiné jako jedna z možných cest ke zmírnění osamělosti a deprese.
Sexualita starších lidí
Co je vlastně sexualita? V různých formách nás provází celý život. Začíná již v dětství, kdy si tvoříme genderovou identitu a role, a pokračuje v dospívání, kdy nalézáme sexuální orientaci a utvrzujeme se v ní. K sexualitě řadíme erotické představy, masturbaci, pohlavní styk, intimitu jako držení se za ruce, líbání a další praktiky. Podle amerického psychologa Abrahama Maslowa patří sexualita a intimita mezi základní lidské potřeby. V roce 1986 také americký psycholog Robert J. Sternberg popsal intimitu jako jednu z hlavních složek takzvané trojúhelníkové teorie lásky. Tato teorie patří do oblasti blízkých interpersonálních vztahů. Podle Sternberga se láska skládá ze tří součástí, jimiž jsou vášeň, intimita a oddanost. Intimita je „hřejivá“, odráží potřeby porozumění a emočního souznění. Nakonec i papež František prohlásil, že sexualita je úžasným Božím darem.
Pokud hovoříme o starším člověku, v současnosti jde nejčastěji o osobu ve věku pětašedesáti let a více. Podle českého statistického úřadu žilo k roku 2023 v České republice 2 237 322 seniorů a seniorek. Sexualita bývá nicméně společností často spojována s mladými, krásnými a zdravými těly, zatímco stárnutí s nemocí, úbytkem sil, eliminací sexuální aktivity a se smrtí. Se stárnutím jak u žen, tak u mužů jsou spojené některé mýty, jako například to, že starší ženy jsou asexuální a frigidní nebo že erektilní dysfunkce u mužů je normální součástí stárnutí. Dalším mýtem je, že sexualita ve stáří neexistuje. Avšak například holandská národní studie z roku 2022 dokládá, že dvacet sedm procent seniorů a seniorek nad sedmdesát pět let je stále sexuálně aktivních. Stejná data ukazují, že podíl sexuálně aktivních seniorů a seniorek se o jedenáct procent zvýšil od roku 2014, kdy odpovědělo (pouze) šestnáct procent seniorů a seniorek nad pětasedmdesát, že jsou stále sexuálně aktivní. Dále výzkumy ukazují, že muži jsou sexuálně aktivnější než ženy.
Primárním faktorem, zda je senior či seniorka sexuálně aktivní, je skutečnost, zda osoba žije s partnerem/partnerkou, či nikoli. Senioři a seniorky žijící v partnerském vztahu jsou sexuálně aktivní až v jednačtyřiceti procentech případů, na rozdíl od jejich vrstevníků, kteří žijí sami a uvádějí sexuální aktivitu v osmi procentech. V dalším výzkumu, který byl proveden v USA americkou asociací pro seniory a jehož se zúčastnilo 2930 seniorů a seniorek, se mimo jiné ptali na kvalitu jejich života. V tomto dotazníku padesát tři procent starších mužů a třicet sedm procent žen souhlasilo, že sexuální aktivita ovlivňuje kvalitu života.
Placená zóna
Předplaťte si časopis a od dalšího vydání získáte neomezený přístup k článkům publikovaným od r. 2005 až do současnosti.