Online archiv

Vydání: PD 1/2025

Rovnováha abstrakce

PD 1/2025

Senioři a psychoterapie

PD 1/2025
Většina starších lidí by nikdy nepomyslela na to, že by mohli mít „problémy“, které by stály za probrání s odborníkem na duševní zdraví. Mají zažité přesvědčení, že takovou pomoc nepotřebují, a často je ani nenapadne, že i v tomto věku mohou prožívat osobní růst.

Proč je psychoterapie pro starší generaci hůře dostupná?

Andrea Brožová, PD 1/2025
Psychoterapie se postupně stává základní součástí péče o duševní zdraví lidí bez rozdílu věku. Připustit si, že potřebujeme pomoc, a překonat obavy z toho, že někoho oslovíme, je však často tím nejtěžším krokem. Nicméně i když si senior uvědomí, že by mu psychoterapie mohla prospět, narazí na další překážku: jak vhodného odborníka najít a skutečně k němu pravidelně docházet. Pro seniory, zejména pro ty mimo velká města, se tato cesta stává složitým a mnohdy i finančně nedostupným úkolem.

Seniorský věk není obdobím stagnace

Lucia Grepl Bauerová, PD 1/2025
Průměrná délka života mužů i žen je dnes mnohem vyšší než před sto lety. V rámci jednoho rodu se setkávají tři nebo čtyři generace a mnohdy není jasné, jakou roli má kdo zastávat. Lidé vnímají, že „stáří“ může představovat velmi dlouhou etapu jejich života, a cítí potřebu hledat nový smysl.

Aktivně definovat druhou půlku života

PD 1/2025
O seberozvoji a duševním zdraví ve zralé dospělosti jsme si povídali s psychologem RADVANEM BAHBOUHEM, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

Sexualita jako lék na samotu a depresi

PD 1/2025
Ačkoli je sexuální aktivita často spojovaná s mládím, výrazně ovlivňuje i život starších lidí. Přináší jim nejen potěšení, ale i lepší fyzické a psychické zdraví.

Uvědomit si, že jsme nebyli dobří rodiče

Iva Hadj Moussa, PD 1/2025
Jedním z nejtěžších momentů, jakým lidé čelí ve stáří, je bolestná reflexe toho, že se nechovali dobře ke svým dětem. Tato reflexe je tragická hned dvakrát – jednak v uvědomění si toho, že lítost přichází příliš pozdě na to, aby bylo možné napravit škody, jednak v rovině praktické – právě děti totiž často zajišťují péči o staré rodiče.

Společný pobyt v přírodě uzdravuje

PD 1/2025
Co kdyby praktický lékař místo léků předepisoval procházky? Starší lidé častěji trpí osamělostí, která negativně ovlivňuje kardiovaskulární zdraví či kognitivní funkce a může vést k psychickým obtížím. Tomu se snaží zabránit kolektivní aktivity v přírodním prostředí, jimž se věnuje několik výzkumných projektů.

Nejsem na to sám

PD 1/2025
Majitel firmy zaměřené na sociální služby a katolický kněz JAKUB ŽÁKAVEC věří, že etické hodnoty a soukromé podnikání jdou ruku v ruce. Studoval teologii i management a baví ho pomáhat těm, kteří pomáhají.

Stárneme se navzájem?

Martin Nawrath, PD 1/2025
Jakou roli v našem stárnutí hraje kolektiv? Celý život si budujeme Personu, společenskou tvář, která je však jen zlomkem toho, kým skutečně jsme. Čím bytelnější tato maska je, tím víc nás směřování ke smrti bolí.

Dvojí tvář reality

Adam Táborský, PD 1/2025
Stáří je výzvou i darem zároveň. Jednomu může přinést moudrost a vnitřní klid, jinému strach z neznáma a pocit omezení. Je jen na nás, jak se k životu postavíme, a můžeme začít mnohem dřív, než se nás stárnutí dotkne.

Nový rok a jak na něj

Dominika Čechová, PD 1/2025
Dalších 365 dní, které přinesou radost i bolest. Složitě sepsané plány brzy vezmou za své, ale i tak nás může čekat dobrý čas. Jak v sobě pracovat s vnitřními rolemi Dítěte a Rodiče a žít jako Dospělý?