Zdokonalme politickou korektnost

Sloupek Milana Petráka

Rasismus znamenal miliony zmařených životů a zničených lidských osudů. Otřesná zkušenost s ním vedla k tomu, že byl právem postaven mimo zákon.

Jak už to chodí, ideologické kyvadlo překmitlo z jedné extrémní polohy do druhé a stíháno začalo být vše, co může rasismus třeba jen vzdáleně připomínat. Příklady? Některé díly Toma a Jerryho byly staženy z televizního vysílání, protože si v nich hrdinové začerní tváře nebo se ocitnou na ostrově, kde žijí kanibalové.

Novozélandská zpěvačka Lorde se dočkala obvinění z rasismu kvůli svému hitu Royals, jehož text si bere na mušku zbohatlické moresy popových hvězd. Lorde kromě jiného zpívá o zlatých zubech, šampaňském značky Cristal a autech Maybach, což jsou všechno atributy černých hiphoperů. Zpívat o nich je údajně rasistické. Lorde se zase pro změnu pustila do své kolegyně Seleny Gomezové za to, že není dostatečně feministická.

Dokonce i vánoční píseň „Do They Know It’s Christmas Time?“ (Vědí vůbec, že jsou Vánoce?) je podle novináře Bena Nortona „rasistická a neokolonialistická“. Prý naznačuje, že afričtí černoši jsou tak hloupí, že netuší, kdy se slaví Vánoce.


Placená zóna

Milan Petrák