Cestujte, poznávejte… a zadarmo

Šestičlenná madagaskarská rodina. Ruský Žid, který spálil svůj dům a vydal se hledat smysl života. Mladý íránský pár. Skotský učitel angličtiny, kterému nezaplatili v Rusku a který nyní hledal další práci. Číňanka, jež jede kolem světa na kole se čtyřmi dolary na den. Ti všichni – a desítky dalších – prošli mým bytem díky sociální síti jménem Couchsurfing. Je to takový cestovatelský Facebook, který umožňuje cestovatelům ubytovat se (obvykle na pár dní) zadarmo. A vám umožní náhled do cizích kultur, aniž byste se zvedli ze židle.

Když jsem coby student při cestách po Evropě potřeboval zdarma přespat, nezbylo než se s někým seznámit. Fungovalo to většinou stylem: „Dobrý den, nemáte trochu vody? Já mám takový hlad, že bych u vás přespal.“ Tedy, fungovalo to tak většinou, zvláště v zemích známých jistou pohostinností.

Když nezbylo na hotel

Jinou variantou je autostop. Hlavně mladší cestovatelé vzbudí u části řidičů přímo otcovské sklony a jízda (opět, spíše v zemích na jih a východ od nás) končí často pozváním domů. Můj kamarád, který vypadá v pětadvaceti na patnáct, takhle prostopoval celou Evropu od Vladivostoku po Norsko. Vyžaduje to ovšem jisté komunikační dovednosti Zkrátka nic pro introverty. Ale protože dnes máme aplikace na všechno, co šlo dříve dělat „naživo“ (například seznamování), existují i internetové stránky pro lidi, kteří potřebují někde přespat, nemají zrovna moc peněz anebo nejsou natolik „oprsklí“, aby využili výše zmíněnou metodu o vodě, hladu a přespání. Jedna taková celosvětová stránka se jmenuje Hospitality Club a druhá Couchsurfing. Rozdíl mezi nimi moc není, ale protože autor těchto řádků používá Couchsurfing, budeme mluvit o něm. Založil ho v roce 2003 mladý Američan Casey Fenton, který sehnal levný lístek na Island, ale už mu nezbyly peníze na hotel. A rozhodl se to změnit…

Jak to funguje? Jednoduše. Vy nabídnete ubytování u sebe doma Jednomu, dvěma či více lidem, na jednu či více nocí. To je na vás… A naopak vy můžete požádat o ubytování kohokoliv, kdo je v oblasti, kam se chystáte. A když to vyjde, napíšete o sobě navzájem kratičkou recenzi jako vodítko pro další zájemce. Kohokoliv můžete odmítnout a kdokoliv může odmítnout vás, bez jakýchkoliv následků. Couchsurfing je o dobrovolnosti. A také o poznávání. Řada lidí totiž využívá Couchsurfing, i když nemá problém zaplatit si hotel. Umožní jim to mnohem bližší kontakt s cílovou zemí než běžné cestování. Pokud už někdo nabízí svůj byt na Couchsurfingu, je obvykle ochoten vzít svého návštěvníka do města, na pivo s kamarády, provést ho okolím, zkrátka seznámit ho s novou zemí. Zato když přijedete do hotelu, bavíte se tak možná s recepčním, taxikářem a vrchním v restauraci. Na nějaké poznání země nic moc…

Placená zóna

Matyáš Zrno