Ne/normální

Diana je vzdělaná, finančně zajištěná, šťastně provdaná žena. Jenže idylka má své slabiny – Diana trpí bipolární poruchou, se kterou se musí vyrovnat nejen ona, ale i její manžel, děti a lékař. To je základní osa muzikálu Ne/normální, který po celosvětovém úspěchu uvede nyní i spolek art4rent v pražském Divadle Na Prádle. Jaké je hrát ženu s bipolární poruchou? Jak může muzikál přispět k větší osvětě, co se týče duševních chorob, a jaké zkušenosti s problémy duše mají samotní herci? O tom si povídáme s představitelkou hlavní role herečkou Danielou Šinkorovou a hercem a zároveň producentem muzikálu Tomášem Vaňkem.

Když vám přišla nabídka hrát hlavní roli – ženu s bipolární poruchou, byla první reakce „super, to je ale zajímavá role!“, nebo spíš „proboha, mám hrát cvoka…“?

Daniela: To je samozřejmě výzva. Herecká, i pokud jde o můj osobní život. Protože mezi námi v showbusinessu se pohybuje dost lidí, kteří nějakou psychickou poruchu v malé míře – někteří ve větší –mají. Výzva tedy spočívá ve snaze pochopit lidi, kteří něčím takovým trpí, nastudovat si příznaky, které se objevují navenek, ale i ty, které se oni snaží skrývat. Pochopit jejich situaci. A mě to zajímá, protože mě zajímají lidi. 

Takže je z vás nakonec takový malý psycholog…? (smích)

Daniela: To ne, to bych si vůbec netroufala… Ale ráda si ještě něco načtu. Viděla jsem to představení a je velmi zajímavé. Ta paní, postava, kterou budu hrát, působí ve svých jasných chvílích velmi sexy, velmi inteligentně, je vzdělaná, dokázala vychovat děti, má dobrý a zdravý vztah s manželem, ale v okamžiku, kdy se nemoc projeví, je najednou všechno jinak. Ale není to takové to bláznovství, kterého bychom se měli bát. Je to jenom nějaká neočekávaná, přemrštěná reakce. Takže to mě zajímá, takovou roli jsem ještě nehrála a strašně se na ni těším. Bude to jedna z nejtěžších rolí v mém životě – pěvecky i herecky.

Když se nad tím zamýšlím, tak marně pátrám po nějakém výrazném filmovém či divadelním ztvárnění duševního onemocnění u nás…

Daniela: Všichni si dělají názor podle filmu Rain Man, což byl velmi romanticky podaný příběh o autistovi s převážně dobrými vlastnostmi. Ale já si myslím, že je potřeba ukázat, co duševní onemocnění znamená pro rodiny, totiž kompletní změnu života. To si málokdo uvědomuje. Ten, kdo má poruchu, je jeden. Ale pak tu jsou jeho nejbližší – rodina –, jsou tu příbuzní, kolegové, kteří se s tím musí srovnávat, a životy všech lidí okolo to nějak změní. A v tom je náš muzikál skvělý, protože tenhle pohled přiblíží i běžným lidem jako já, kteří se s takovou situací setkávají málo nebo vůbec. A mohou mít předsudky, nebo přímo strach. Takže je to muzikál pro nejširší veřejnost.  

Muzikál NE/NORMÁLNÍ (v originále NEXT TO NORMAL) uvádí od listopadu pražské Divadlo Na Prádle. Jedná se o dílo oceněné Pulitzerovou cenou za drama a mnoha dalšími oceněními. Je to jediný muzikál na světě, který zároveň přispívá k osvětě a všeobecnému pochopení bipolární poruchy ve společnosti. www.nenormalnimuzikal.cz

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Psychologie dnes nebo v online archivu.

Matyáš Zrno