Syndrom svůdníka: dar nebo prokletí?

Určitě je znáte, a možná jste dokonce jako oni. Casanova, Valmont, Don Juan... Rozdílná místa, rozdílné epochy, jedno společné – jsou to lvi salonů, ostatní jim závidí a obdivují je. Na Wikipedii se dočtete, že jde o volnomyšlenkáře a sukničkáře. Zároveň se jedná o prototypy promiskuitních, v některých případech i hypersexuálních jedinců, kteří se těší velkému zájmu jak svých kořistí, tak svých souputníků a soků.

Svůdníci jsou nadmíru okouzlující, a přestože nemusí být nutně fyzicky nádherní, vždy oplývají sex-appealem. Fluidem, které vyzařují, omamují své okolí. Flirt je jejich denním chlebem. V tramvaji, v obchodě, na ulici, ale i ve virtuálním světě na Facebooku, Tinderu či jiných seznamkách. Stačí letmý pohled do očí, lehký úsměv – a je to. Svůdníci dokáží velmi rychle analyzovat situaci. Umí se bleskově zorientovat ve svém okolí, vybrat si nejvhodnější kořist a zvolit taktiku, která je v daný moment nejefektivnější.
Svádění jako droga Svůdník umí velmi dobře naslouchat a přesně ví, co chce jeho objekt slyšet. Žena získá pocit, že jí rozumí, že ji konečně nějaký muž poslouchá, a často je přesvědčená, že se konečně setkala s tím pravým.  Díky perfektně vyvinutému vnímání a pozorování se svůdník umí „nacítit“ na druhé osoby. Bývá také vynikajícím milencem. Záhy totiž zjistí, co se jeho partnerce líbí. Často se stává, že se svůdník do své kořisti doopravdy zamiluje, což dělá celou aférku autentičtější. Zamilovanost ze strany lovce ovšem rychle opadá. Svůdníkova taktika je mixem genetických predispozic, toho, co odkoukal od rodičů a svého okolí, a z velké části je tvořena dovedností. Jedná o zvládání psychologických a manipulativních technik a využívání různých strategií. I nekňuba, který se například až do svých 30 let bál jako první oslovit ženu, se může „vypracovat“ na prvotřídního svůdníka. Ostatně – ne nadarmo patří návody, jak se stát úspěšným lovcem žen, ke knižním bestsellerům. Svádění žen se dá přirovnat k určité sportovní disciplíně. Čím více trénujete, tím více se v ní zdokonalujete. Být dokonalým svůdníkem se může zdát lákavé – kdo by nechtěl být obdivovaný a obletovaný? Nenechte se ale mýlit. Svůdníci bývají uvnitř vyprahlí, frustrovaní, osamělí a bezradní. Jak je to možné? Zpočátku si svůdník vůbec neuvědomuje, že je něco v nepořádku. Neustále opakuje svoje triky, stále dokola zkouší nové a nové strategie, hry a manipulace a zdokonaluje se v celém procesu svádění. Pokud má ale svůdník dostatečnou sebereflexi, začne si postupem času uvědomovat, že něco nefunguje. Že například nedokáže navázat plnohodnotný vztah. Že se cítí osaměle, prázdně. Aby tyto pocity zahnal, vydává se na další lov, experimentuje, riskuje… a celý kruh se opakuje. Je to jako droga. Vynese jej do výšin, dodá mu pocit svobody, lehkosti, úspěchu, štěstí a mnohdy prožívá i zamilování a s tím spojené pocity euforie a radosti. Představte si, že se zamilujete několikrát do měsíce. A že se takto zamilováváte deset nebo dvacet let.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Psychologie dnes nebo v online archivu.

Michal Nikodem

Autor působí jako vztaholog a psychoterapeut. www.vztaholog.cz