Online archiv

Autor: Šárka Kubcová

Boj o dítě? Zkuste asistované kontakty!

Šárka Kubcová, Psychologie dnes 1_2021
Nevíte s bývalým manželem či partnerem, jak si co nejšetrněji a nejohleduplněji předávat děti při střídavé péči? Je předávání dětí ve vašem případě situací plnou stresu, napětí, křiku a pláče či psychosomatických obtíží u všech zúčastněných? Nejste schopni se s partnerem v klidu dohodnout, jak, kdy a kde si děti předávat? Rozstěhovali jste se s otcem či matkou svého dítěte těsně po jeho narození? Byl jeden z rodičů třeba ve výkonu trestu nebo v zahraničí a těžko hledá k dítěti cestu? Asistované kontakty či zvykací režim pro vás může být efektivní a vlídnou pomocí, která mírní silné emoce za pomoci odborníka.

Zuřivec pomáhá s domácím násilím

Šárka Kubcová, 2/2020
„Drahý králi! Táta nás bije. Je to moje vina? S pozdravem, Bój.“ Tento dotaz malého chlapce adresovaný norskému králi dal vzniku animovanému filmu Sinna Mann (Zuřivec) natočenému na základě vyprávění dětí, které zažily domácí násilí.

Kdo si užije více sexu?

Šárka Kubcová, 2/2020
Podle studie sociologů z University of Washington se manželské páry, kde mají muž a žena rozdělené domácí práce podle tradičního vzoru, častěji věnují sexu. Přitom obvyklá očekávání jsou, že spokojenější je manželství, kde si všechny povinnosti bez rozdílu dělí napůl.

Pomocná ruka při rozpadu rodiny

Šárka Kubcová, 10/2019
Když se vám život zašmodrchá – a je jedno, kolik vám je v tu chvíli let – cítíte se sami, ztraceni a bezradní. V nastalé životní situaci ztrácíte nadhled a nedaří se vám nalézt řešení. Dobrou zprávou je, že na to nemusíte být sami. Existují poradny a krizová centra, která vám mohou pomoci. Některá dokonce nabízejí „vše pod jednou střechou“ – od psychoterapeuta po právníka.

Kdy je lepší jít na ryby?

Šárka Kubcová, 12/2019
Hádáte se se svým partnerem ohledně toho, kam jet na dovolenou nebo jak vychovávat děti? „Jablkem sváru“ je ale v každém věku jiné téma. A i způsob řešení konfl iktů se mění. K lepšímu, nebo naopak k horšímu?

Zázrak jménem spánek

Šárka Kubcová, 11/2019
Věděli jste, že ponocování v dětství má vliv na dosaženou tělesnou výšku v dospělosti? Chcete-li totiž vyrůst, potřebujete, aby vaše tělo produkovalo a zpracovalo růstový hormon. A nejvíce se ho tvoří hlavně v noci, během spánku. Navíc si kvalitním spánkem můžete zlepšit imunitu, zdraví, sílu a bystrost! Chcete-li být štíhlí a mít bystrou hlavu – dostatečně spěte!

Vyrazte si ven. Ale ne sami!

Šárka Kubcová, 11/2019
Znáte to… Partnerský vztah vnímáme často v začátcích jako příjemný, zábavný a vzrušující. Jenže čas přináší rutinu a rutina přináší nudu. Obojí je zabijákem vztahu. Receptů, jak se jim vyhnout, je mnoho, ale nepodceňujte jeden starý, dobrý a přitom jednoduchý: navštěvujte se s přáteli!

S rodiči, nebo zvlášť?

Šárka Kubcová, 6/2019
O malou revoluci se ve Velké Británii zasloužila dětská psycholožka Margot Sunderlandová. Doporučuje rodičům, aby zavrhli tamější zažitou společenskou zvyklost – učit děti spát co nejdříve o samotě ve vlastním pokoji. Tvrdí, že nejlepší je spát až do věku pěti let s rodiči v jedné posteli.

5x netradiční sporty

Šárka Kubcová, 5/2019
Přitáhnout dnešní děti ke sportu není občas úplně snadné. Nabízíme proto několik netypických sportovních aktivit, které mají potenciál malé pecivály zaujmout a vtáhnout do hry tak, že si ani neuvědomí, že vlastně sportují.

Připrav se na úspěch

Šárka Kubcová, 3/2019
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč někteří lidé jdou v životě stále vpřed, mají rádi výzvy a přijímají je s radostí? Proč vyhledávají nové příležitosti? Proč se po neúspěchu znovu zvednou? A proč je to u jiných naopak? Souvisí to – mimo jiné – i s nastavením našeho myšlení. Můžeme ho mít buď „zafixované“, anebo „otevřené“. A můžeme takovou výbavu předat už našim dětem a tím ovlivnit jejich život.

Korfbal

Šárka Kubcová, 9/2018
Nizozemsko je kolébkou nejen tulipánů, sýrů a větrných mlýnů, ale také korfbalu, sportu s více než stoletou tradicí. Zakladatel korfbalu Nico Broekhuysen byl učitelem v jedné z nejchudších částí Amsterodamu na počátku 20. století.

Žonglování

Šárka Kubcová, 7/2018
Žonglování s míčky je relaxace, která zlepšuje koordinaci a postřeh. A nejen to. Podle vědců se díky žonglování zvětšuje počet spojení mezi jednotlivými oblastmi mozku, a tak se zvětšuje jeho kapacita. Už po roce tréninku žonglování s míčky nebo s diabolem se může výkon mozku zvýšit až o 30 %!