Zázrak jménem spánek

Věděli jste, že ponocování v dětství má vliv na dosaženou tělesnou výšku v dospělosti? Chcete-li totiž vyrůst, potřebujete, aby vaše tělo produkovalo a zpracovalo růstový hormon. A nejvíce se ho tvoří hlavně v noci, během spánku. Navíc si kvalitním spánkem můžete zlepšit imunitu, zdraví, sílu a bystrost! Chcete-li být štíhlí a mít bystrou hlavu – dostatečně spěte!

Růstový hormon má zkratku GH (z anglického názvu „growth hormone“) a je tvořen v adenohypofýze, což je přední lalok hypofýzy. Růstový hormon ale neovlivňuje jen růst. Má důležitou roli při přeměně nadbytku tuků na využitelnou energii, pomáhá tedy udržovat tělo štíhlé a brání hromadění tuků. Má pozitivní vliv na játra a ledviny, podporuje rychlejší růst vlasů a nehtů, chrání orgány před opotřebováním věkem, zlepšuje fungování krevního oběhu a pomáhá hlídat zdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Jak a kdy spát?

Množství růstového hormonu v těle je dáno naší genetikou, ale existují zcela přirozené způsoby, jak jeho produkci můžete zvýšit. K tomu významně přispěje i kvalita spánku. Hormon pracuje pouze, když spíte, takže když budete spát málo či nekvalitním spánkem, znamená to, že hormon bude mít špatné „pracovní podmínky“ a nebude pro vás moci udělat maximum. Nedostatek spánku je mimochodem také jednou z příčin nedostatečného spalování cukrů a způsobuje, že vaše buňky nejsou schopny zpracovávat cukr obsažený v krvi, což vede k nárůstu vaší tělesné hmotnosti. Navíc když se dostatečně nevyspíte, tělo si automaticky potřebuje doplnit energii a výsledkem bude, že sníte mnohem větší objem jídla.

Nejvíce růstového hormonu se tvoří asi dvě hodiny po usnutí. Pro dospělého jedince je proto nejvýhodnější chodit spát už kolem deváté hodiny večer. Pokud jdete spát později, narušíte si tzv. biologické hodiny a tělo pro vás nestihne vytvořit a zpracovat dostatečné množství tohoto hormonu. U dětí je proces stejný a požadavek na dostatečně dlouhý a vydatný spánek u nich platí o to naléhavěji a bez kompromisů – stejně jako nejpozdější doba pro usínání. Ta u dětí samozřejmě závisí také na jejich věku a času, kdy ráno musejí vstávat. Například pokud máte pětileté dítě, které musí vstávat ve čtvrt na sedm, mělo by jít spát nejpozději v sedm hodin večer. Desetileté dítě, jež vstává ve stejný čas, může zůstat vzhůru do čtvrt na devět. Tato doporučení jsou v souladu s doporučeními, která vycházejí z výzkumu American Academy of Pediatrics, jenž říká, že kojenci by měli spát 12–16 hodin, batolata 11–14 hodin, děti ve věku tří až pěti let by měly spát 10–13 hodin, zatímco dětem ve věku šesti až dvanácti let postačuje 9–12 hodin. Obecně platí, že nejkvalitnější spánek je do půlnoci, do této hodiny organismus regeneruje, nabírá síly. Od půlnoci se tělo a celý organismus začíná postupně probouzet a připravovat na nový den.

Spánková hygiena

Kvalitní spánek není samozřejmostí, musíte dodržovat určité zásady. Jednou z nich je dbát na délku spánku a usínat pravidelně, ve stejnou hodinu. Toto opět platí zejména pro děti, rodiče by měli být v tomto ohledu nesmlouvaví. Nemějte v ložnici ani u dítěte v pokojíčku žádný zdroj světla, který by spánek rušil, například blikající rádio či telefon na nabíječce, počítač, tablet… 

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Psychologie dnes nebo v online archivu.

Šárka Kubcová