Online archiv

Autor: Martin Zikmund

Medituj pro zdraví

Martin Zikmund, 3/2019
Zatímco východní medicína, zejména ájurvéda, pracuje s nějakou formou meditace tisíce let, v západní medicíně je práce s lidským vědomím za účelem ovlivnění zdravotního stavu relativní novinkou. Ovšem užitečnou…

Jak je důležité mít čas na sebe

Martin Zikmund, 1/2019
„Vůbec nemám čas na sebe!“ Kdo by tohle postesknutí někdy v životě nezaslechl, ba dokonce nebyl jeho autorem? Čas na sebe je extrémně důležitý a hned si řekneme proč. Za jeho vytvoření si však zodpovídá každý sám. Jak si čas na sebe udělat?

Psychosomatika ve zkratce aneb Jak jsou propojeny tělo a duše III

Martin Zikmund, 12/2018
V minulých dvou dílech jsme se podívali na základní psychosomatické mechanismy řízené hypotalamem – HPA osu a autonomní nervovou soustavu (ANS) – i na to, co s naším tělem v té které fázi provádí stres. Dnes se zaměříme na to, jak si od psychosomatického vlivu stresu pomoci a jak se vyvarovat fáze vyčerpání.

Psychosomatika ve zkratce aneb Jak jsou propojeny tělo a duše II

Martin Zikmund, 11/2018
To, že naše psychika bytostně ovlivňuje naši fyziologii, ví každé malé dítě, nebo to má aspoň prožité. Pozorujeme to dnes a denně již desítky tisíc let.

Psychosomatika ve zkratce: Jak jsou propojeny tělo a duše

Martin Zikmund, 10/2018
Psychosomatika je dnes velmi populárním oborem, čehož bohužel zneužívají i někteří ezoterici či absolventi medicíny neatestovaní v tomto oboru. V prostředí české medicíny je to totiž obor velmi mladý. Společnost psychosomatické medicíny ČLS JEP vznikla teprve v lednu 2014. O co vlastně ale v psychosomatice jde? Proč je tak důležitá? A vážně je to až taková novinka?

Na cestě k vyhoření

Martin Zikmund, 9/2018
Možná jste už někdy potkali člověka, který byl tak zapálený pro svoji práci, že na něj byla radost pohledět. Všechno mu šlo od ruky, měl za sebou výsledky, ostatním ho dávali za příklad. A možná, že jste také potkali člověka, který byl totálně vyhořelý. Práce ho tak ničila, že ani nebyl schopný ráno vstát z postele. Přitom to mohl být ten samý člověk o pár měsíců později…

Štěstí na dosah

Martin Zikmund, 5/2018
Může být objektem vědeckého zájmu věc tak nejasná a prchavá, jako je pocit štěstí? Studenti psychologie si na tuto otázku odpověděli kladně a v dubnu s koordinátorkou Lucií Froncovou uspořádali pod hlavičkou ČASP na pražské právnické fakultě Konferenci Štěstí. Malou ochutnávku z množství zajímavých příspěvků vám nyní předkládáme. A jistě to není naposledy, co se tomuto krásnému tématu budeme věnovat.