Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

Vzdělání jsem čerpal z Rychlých šípů

Jan Nejedlý, 1/2021
Narodil se v roce 1947 jako Miloslav Kuraš. Na univerzitě v Olomouci vystudoval anglistiku, poté pracoval v rozhlase. V roce 1968 emigroval do Anglie, kde působil v české redakci BBC. Roku 1974 konvertoval k judaismu a změnil si jméno na Benjamin Kuras. O rok později získal britské občanství. Od roku 1990 publikuje v českém tisku a vydal přes třicet knih v češtině. Tou nejnovější je svazek Malá paměť, který napsal během koronavirové karantény.

Fotka Žižky, udržitelný Palach a jiné zádrhele

Jan Nejedlý, 1/2021
Při suplování angličtiny mi padl do ruky americký průvodce Czech & Slovak Republics z roku 1994. Bedekr našich krajů ležel v žákovské knihovničce, ale spíš by se hodil do oddílu recese. Portrét Bedřicha Smetany je zde prezentován popiskou Franz Werfel, průmyslník Emil Škoda vydáván za Albrechta z Valdštejna a najdeme tu i fotku Jana Žižky, akorát že místo vojevůdce je na snímku spisovatel Adalbert Stifter.

Lexikon mocnější než Thorovo kladivo

Jan Nejedlý, 1/2021
Pokud zastáváte názor, že i znalost popkultury patří ke kulturnímu vzdělání, pak byste neměli minout Encyklopedii komiksového filmu, která navazuje na loni vydanou Encyklopedii akčního filmu.

Jestli nepůjdeš k tabuli, vyskočím z okna

Jan Nejedlý, 1/2021
Potkali jsme se jako kolegové na základce. Už na první pohled se lišil od běžných kantorů. Z dobře placeného místa ve firmě odešel učit. Do školy jezdil na kole, v zimě se koupal v řece, měl svérázné vyučovací metody, každý pátek se postil a chodil za bezdomovci. A ještě něco, státnice na vysoké skládal ve slováckém kroji a nějaký čas žil v klášteře. Uznejte, že za těchto okolností nešlo Jana Hrabce nepožádat o rozhovor.

Prahou bratří Čapků

Jan Nejedlý, 1/2021
V době covidové nebylo možné chodit s žáky na exkurze či literární vycházky, ale bylo možné se na ně alespoň připravovat. Jednou z inspirací podobných toulek za spisovateli se stal nedávno publikovaný literární bedekr z pera novináře a kritika Jaromíra Slomka.

Čeština je i můj jazyk

Jan Nejedlý, 1/2021
Žáci základních a středních škol se letos už popáté mohou zamyslet nad tím, jaké to je být cizincem a nerozumět svému okolí. Motto letošní literární soutěže Čeština je i můj jazyk zní: „Podívej se někdy na svět jinýma očima. Zjistíš, že ne každý to vidí jako ty.“

Muzeum Lichožroutů – vstup vítaný!

Jan Nejedlý, 1/2021
Znovuotevření galerií vítá pražská Villa Pellé novou výstavou Galiny Miklínové Muzeum Lichožroutů – vstup vítaný! Velká retrospektiva originální výtvarnice a filmařky zve malé i velké návštěvníky do světa Lichožroutů, jejichž příběhy stvořila spolu s básníkem Pavlem Šrutem.

Uspějí domškoláci v běžné škole?

Jan Nejedlý, 1/2021
Jaký je váš názor na domácí vzdělávání? Jak si vedou „domškoláci“ po příchodu do běžného školního provozu ohledně vědomostí i sociální adaptability? Myslíte, že poté, kdy kvůli covidu okusili domácí vzdělávání nedobrovolně téměř všichni, stoupne poptávka po tomto typu výuky?

Švejkův rok

Jan Nejedlý, 1/2021
Rok 2020 nebyl jemně řečeno nic moc. Napohled krásně úhledný letopočet přinesl do světa tolik bolesti, strádání a zmatku, že v něm zaniklo i kulaté výročí Jana Amose Komenského. Letošní rok už žádnou numerologickou symetrii zaplaťpánbůh neslibuje – o to příjemněji by se v něm mohlo dát dýchat. A jedno pěkné výročí by letos zapadnout nemělo. V březnu tomu bude sto let, co vyšel první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války.

Opakování covidového ročníku?

Jan Nejedlý, 10/2020
Je podle vás současná distanční výuka dostatečnou náhradou za klasické vyučování? Nebo by stálo za úvahu, zda tento školní rok nezopakovat ještě jednou, až budou školy otevřené?

Všichni ryli, jen Bohumil Hrabal

Jan Nejedlý, 10/2020
Pokud vám titulek nedává moc smysl, vězte, že jde o výstup jedné docela povedené hry na Instagramu. Pravidla jsou jednoduchá: Vytvořte souvětí tak, aby jeho druhou část vtipně a vhodně vyplnilo jméno nějaké slavné osobnosti.

Trable s maturitou a jiné hoaxy

Jan Nejedlý, 10/2020
Nedávno vydané pokračování Černé sanitky, souboru městských legend, který jsme avizovali již v minulém čísle, nabízí mj. řadu folklorních vyprávění s tematikou školství. Mezi nejbizarnější z nich patří příběh o maturitě Václava Havla.