Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

Patálie s plyšovou chobotnicí

Jan Nejedlý, 10/2023
Napětí mezi Izraelci a Palestinci sílí. Po teroristických útocích palestinského hnutí Hamás na židovské civilisty odpověděl Izrael protiofenzivou, což rozdělilo světové mínění. Do protestů proti Izraeli se zapojila i švédská aktivistka Greta Thunbergová, jež na Instagramu zapózovala vedle plyšové chobotnice. Poté byla osočena, že stejně jako nacisté užila symbol antisemitismu vykreslující Židy jako vládce světa, jejichž chapadla dosáhnou všude.

Kniha o dětech na útěku před válkou

Jan Nejedlý, 10/2023
Do České republiky přišlo z Ukrajiny 358 000 uprchlíků, z nichž 74 000 jsou děti. Byly nuceny opustit svůj dosavadní život a vše, co jim bylo drahé: rodinu, přátele, školu. Evropská komise proto vydává dětskou knihu Dívka, která měla oči otevřené, jejímž cílem je přiblížit problémy, s nimiž se potýkají dětští i dospělí váleční uprchlíci.

Snění a básnění v ulicích Nymburka

Jan Nejedlý, 10/2023
Už od minulého měsíce můžete v ulicích Nymburka nacházet básně stočené do ruličky a zavěšené na nejrůznějších, leckdy i nečekaných místech. Na stromech v parcích, ve spárách zdí, přivázané k zábradlí mostů či k pouličním lampám.

Malí filmaři z Opavy slaví úspěchy

Jan Nejedlý, 10/2023
Světového úspěchu dosáhli mladí filmaři ze ZŠ Englišova v Opavě. Dvacítka dětí filmové skupiny mediálního kroužku školní družiny vytvořila dokumentární film, který oslovil diváky doma i v zahraničí. Snímek Zapomenutá generace zachycuje očima dětí tři školní roky, které byly ovlivněny covidovou pandemií.

Soumrak školních jídelen?

Jan Nejedlý, 10/2023
Nízké mzdy kuchařek ze školních jídelen byly jedním z důvodů avizované odborářské stávky na školách. Potřebují však školy své vlastní jídelny? Nejde o historický přežitek, zvláště když děti ve velké míře jídlo v jídelnách vyhazují? Nebyla by vhodnější a ekonomicky únosnější nějaká forma cateringu či sdílených vývařoven, jako je tomu v zahraničí?

Kafka na TikToku a jiné divy

Jan Nejedlý, 9/2023
Franz Kafka rezonuje mezi dnešní mládeží. Videa s hashtagem #kafka, kde fanoušci sdílejí ukázky z autorova díla, zaznamenala na sociální síti TikTok sto padesát milionů shlédnutí.

Mobilní laboratoř poprvé v Česku

Jan Nejedlý, 9/2023
Mobilní vědecká laboratoř Curiosity Cube se vydala na turné, aby rozvíjela zájem dětí o vědu, technologie, inženýrství a matematiku (STEM). Po Belgii, Francii, Německu, Itálii či Anglii se letos zastavila také v Praze.

Vyzkoušejte rodinný trenažér!

Jan Nejedlý, 9/2023
Minulý měsíc mělo v pražském divadle Minor premiéru představení Rodinný trenažér aneb Jeden den u Bláhů, které využívá techniku divadla fórum. V inscenaci vzniklé pod režijním vedením Petra Reifa si diváci mohou vyzkoušet hledání vlastních řešení typických rodinných situací v předem připraveném příběhu.

Méně učitelů, více učení

Jan Nejedlý, 9/2023
Jak vnímáte návrh ministra školství snižovat, respektive zastropovat počet pedagogů na veřejných školách a také zakonzervovat současný počet žáků na učitele, aby nedocházelo ke vzniku nových učitelských míst? Zároveň se uvažuje i o zvýšení přímé pedagogické činnosti, tedy počtu odučených hodin týdně. Je tento způsob šetření podle vás na místě?

V porcelánu

Jan Nejedlý, 9/2023
Když nastupovala k moci současná vláda, jejíž třetinu tvoří bývalí učitelé, byla pedagogická veřejnost mírně optimistická. Vzápětí sice nastaly historicky těžké časy, ale školství se zdálo být stále prioritou.

Nečmárej na vlaky, najdi si holku

Jan Nejedlý, 8/2023
České dráhy rozjely kampaň Společně za čisté vlaky zaměřenou proti sprejerům. Pravdou je, že divoké graffiti často hyzdí vlakové soupravy, z nichž mnohdy není ani vidět ven. Odstraňování tohoto vandalismu stojí dráhy navíc miliony.

Rusové a Ukrajinci v české třídě

Jan Nejedlý, 8/2023
Jak byste vyřešili rvačku ruských a ukrajinských žáků v české škole, kdy jedni velebí Putina a nadávají spolužákům do nacistů, zatímco druzí jim to splácí pěstmi? Setkáváte se s podobnými konflikty na vaší škole? Jde jim předcházet? A lze v tomto případě zachovat vyváženost pohledů na věc?