Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

Příběh jednoho vtipu

Jan Nejedlý, 6/2020
Příběhy našeho fejetonisty Ervína Bedrníčka, které najdete v Rodině a škole o dvě stránky dále, pravidelně ilustruje kreslíř, který si říká Vhrsti. V minulém čísle doprovázel jeho vtip povídání o kantorce (samozřejmě fiktivní), která chtěla být už od mládí herečkou či moderátorkou, jenže zlý osud ji zavál za katedru, a tak si plní své šoumenské sny až nyní v čase on-line výuky.

Kamil Osolsobě v říši divů

Jan Nejedlý, 6/2020
Pokud hledáte originální dárek pro dítě, u něhož chcete navíc ještě podpořit zájem o čtení, zkuste osobní knihu. Oč jde? V personalizované knize se v centru děje ocitá sám čtenář, který se stává hlavním hrdinou příběhu.

Proč čůrají ryby a Měsíc nespadne na Zem?

Jan Nejedlý, 6/2020
Zadíváte-li se do potetované tváře někdejšího středoškolského profesora Petra Stohwassera, hned je vám jasné, že nejde o tuctového člověka. Se stejnou nekonvenčností přistupoval tento muž i k výuce fyziky na královéhradeckém gymnáziu a po odchodu ze školství též k tvorbě svých neučebnic.

Rokenrol pro děti

Jan Nejedlý, 6/2020
Časopis Raketa je trochu jiný než běžné časopisy pro děti. Spolupracuje se špič-kovými výtvarníky a grafiky, ponouká čtenáře k tvoření a hraní, otevírá dětem i zdánlivě dospělá témata a nepodbízí se. A přitom není výlučný ani nafoukaný. Raketu založil v roce 2014 Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint. Redakci vedou Radana Litošová a Johana Švejdíková. Položili jsme jim pár raketových otázek.

Umění vnímat umění

Jan Nejedlý, 6/2020
Vystudovaný inženýr Michael Třeštík je znám jako prozaik, esejista a milovník výtvarného umění. Svou lásku k obrazům se snaží předávat dál – dokonce i dětem. Jeho nedávno vydaná publikace Umění vnímat umění pro děti a rodiče srozumitelně vysvětluje malým i velkým vnímatelům příběh výtvarného umění a snaží se jim otevřít dveře k poznání, co všechno můžeme díky obrazům vidět.

Nominujte srdcaře těchto dnů

Jan Nejedlý, 6/2020
Nadace Via otevřela nominace do nového ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce vyzdvihnout inspirativní příběhy dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým.

Jezevec Chrujda vyhání koronavirus

Jan Nejedlý, 6/2020
Do boje proti pandemii z Wu-chanu se zapojila řada umělců. Natáčeli různá agitační videa, písničky anebo malovali obrazy, pro něž se v návaznosti na postmodernu vžilo označení postkorona. Stranou dění nezůstali ani autoři, co tvoří pro děti.

Jak dohonit půlroční výpadek školy

Jan Nejedlý, 6/2020
Nadace České spořitelny ve spolupráci s Člověkem v tísni připravila projekt pomoci tisícům dětí, které se v důsledku koronavirové krize nemohou účastnit distanční výuky na stejné úrovni jako jejich spolužáci.

Zbytečné vysvědčení?

Jan Nejedlý, 6/2020
Jaká forma klasifikace či hodnocení žáků by podle vás byla adekvátní na konci tohoto netradičního pololetí? A co s žáky, kteří se do distanční formy výuky vůbec nezapojili? Existují na vaší škole takoví?

Papoušek na hlavě

Jan Nejedlý, 6/2020
Pololetí, které tento měsíc končí, se zapíše do dějin školství jako vskutku netuctový čas. Většina žáků se snad letos ani nebude těšit na prázdniny, které jen stěží odliší od současného koronového volna.

Designové flustrubky za akční ceny

Jan Nejedlý, 5/2020
Na to, že se dá v obchodě koupit papírový drak, pomlázka nebo prak, tedy věci, které si děti dříve vyráběly samy, jsme si už zvykli. Překvapením však pro mě byla na portále Hračky-vzdělávačky nabídka tzv. flustrubky neboli foukačky vystřelující dřevěné šipky.

Lidová tvořivost versus ministr školství

Jan Nejedlý, 5/2020
Po tiskové konferenci ministra školství Roberta Plagy, na níž oznámil plán postupného otevírání škol po nucené pandemické přestávce, se rozjela na plné obrázky lidová tvořivost.