Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

Navštivte Bretschneiderovo ucho

Jan Nejedlý, 4/2021
Minulý měsíc proburácel médii Švejk, neboť uběhlo sto let od vydání románu o dobrém vojákovi. Jak se média výročí zhostila?

Lolitky v síti i v pasti

Jan Nejedlý, 4/2021
Dokumentární film V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka otevřel tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Promítání jeho soft verze na školách zabránila pandemie, která ovšem učinila téma filmu ještě palčivějším.

Jizvy vždycky zůstanou

Jan Nejedlý, 4/2021
O tom, že rozvodem trpí děti, se mluví často, ale jak ho prožívají dospělí? Jak zakoušejí rozpad svého dosavadního světa, zhroucení jistot a představ o správném životě, rodičovské selhání, ztrátu smyslu? Spisovatel Michal Viewegh tuhle bolestnou zkušenost prožil hned dvakrát. S jeho druhou ženou Veronikou jsme přinesli rozhovor nedávno. Poslechněme si teď protistranu.

Tajuplná cesta Londýnem

Jan Nejedlý, 4/2021
Trojice gymnazistek z pražského Gymnázia nad Štolou zvítězila ve hře Tajuplná cesta, unikátním programu na výuku finanční gramotnosti. Porazily své vrstevníky z celé země, a přitom si nenásilně osvojily klíčové znalosti o světě peněz.

Jaký je tvůj příběh?

Jan Nejedlý, 4/2021
Společnost Trend Micro, která se zabývá kybernetickou bezpečností, vyhlásila čtvrtý ročník české verze mezinárodní soutěže What’s Your Story? V letošním roce vyzývá k vytvoření krátkého videa na téma Jak ti internet pomohl poprat se s výzvami roku 2020?

Učitelé bez peďáku

Jan Nejedlý, 4/2021
Co říkáte na to, že se české školy mají kvůli nedostatku učitelů otevřít i odborníkům bez pedagogického vzdělání? Vítáte takový krok jakožto otevření se okolnímu světu mimo školu, nebo jej považujete za degradaci kantorské profese?

Guilty pleasure

Jan Nejedlý, 4/2021
Výraz z titulku lze přeložit jako provinilé potěšení, tajná neřest či hříšná radost. Jde o něco, zač bychom se měli spíše stydět, protože to není považováno za příliš kvalitní, ale přesto tomu neodoláme.

Božena Němcová byla chlap

Jan Nejedlý, 3/2021
Své literární práce podepisuje coby Bohuslav Vaněk-Úvalský. Přídomek užívá jako upomínku na pradědečka Jožku Vaňka-Úvalského, dávného přítele Jaroslava Haška. S oběma ho pojí smysl pro humor a sklon k satiře. Nedávno ho projevil v knížce Princ Gayaya, souboru netradičních pohádek, v nichž se vyrovnává s politickou korektností, jejíž chapadla zasáhla i příběhy pro děti.

Studenti si mohou odemykat školu mobilem

Jan Nejedlý, 3/2021
V prosinci loňského roku spustil vydavatel průkazů ISIC digitalizovaný identifikační a přístupový systém ISIC PORT, který umožňuje otvírání školy mobilem.

Moje česká škola spouští portál pro krajany

Jan Nejedlý, 3/2021
Spolek Moje česká škola startuje stejnojmenný informační a vzdělávací portál pro rodiče a učitele dětí českých krajanů. Tvůrkyně projektu tak reagují na dlouhodobý požadavek krajanské komunity mít k dispozici centrální místo pro sdílení materiálů a komunikaci.

Otevírá se gymnázium Paměti národa

Jan Nejedlý, 3/2021
Čtyřleté Gymnázium Paměti národa přijímá přihlášky do prvního ročníku, který zahájí v září 2021. Školu zaměřenou na moderní dějiny, občanskou a mediální výchovu, praktickou novinařinu, cizí jazyky a další humanitní předměty podporuje řada osobností.

Tři ledové

Jan Nejedlý, 3/2021
Letošní zima byla neobyčejně krásná, i když vzhledem k neustávající pandemii poněkud nešťastná. Přívaly sněhu jsme si nemohli užít na horách. U lyžování a sáňkování ve městě nezřídka asistovala policie, a dokonce i jarní prázdniny přišly vniveč, ač by si žáci zmožení on-line výukou pobyt na zdravém vzduchu jistě zasloužili.