Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

František Halas v pasti MeToo

Jan Nejedlý, 2/2020
Když František Halas vydal v roce 1935 básnickou poemu Staré ženy, dočkal se dvojí reakce. Jeho litanie o stáří se dočkala nadšeného ohlasu i slov opovržení, zvláště od barda proletářské poezie S. K. Neumanna, který skladbu nazval projevem „kňouravého pesimismu“ a reagoval na ni ideově kovaným textem Staří dělníci.

Opráski sčeskí disgrafje

Jan Nejedlý, 2/2020
Jazykovým puristům už v 90. letech vadily patvary jako Wanastowi Vjecy, Řbitov zviřátek nebo cestopis Jiřího Svobody Autostopem kolem světa, který byl psán celý foneticky („F tom pitomym Toronťe...“). Pak však přišel rok 2012, kdy se poprvé objevil komiks Opráski sčeskí historje.

Když změníte sebe, začnou se měnit i vaše děti

Jan Nejedlý, 2/2020
Problémy dětí jsou jen odrazem problémů dospělých. Když si dospělý problém vyřeší, dítě jej nebude zrcadlit. Pokud však rodič sám není zralá osobnost, vypěstuje opět jen nezralý plod. Tak by se dala v kostce shrnout filozofie úspěšné knihy (Ne)gramotný rodič, kterou napsala koučka a mentorka partnerských a rodinných vztahů Lucie Königová.

Komenský v komiksu

Jan Nejedlý, 2/2020
U příležitosti oslav 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského (1592-1670) uspořádalo pražské Národní pedagogické muzeum ve spolupráci s ministerstvem školství a organizací UNESCO výstavu KOMenský v KOMiksu.

Hláskování s Lipánkem

Jan Nejedlý, 2/2020
Projekt Hláskování s Lipánkem společnosti Madeta přichází na pomoc rodičům, kteří hledají návody a informace, jak s dětmi trénovat výslovnost. Veřejnosti volně přístupný web www.hlaskovanislipankem.cz nabízí videonávody, jak dětskou řeč rozvíjet nejen správně, ale i zábavně.

Ámos i Andersen se blíží

Jan Nejedlý, 2/2020
Tradiční anketa Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele se letos uskuteční už po sedmadvacáté. Jak hlásí organizátoři, stejně jako v minulých letech převažují v nominacích učitelky.

Mediální obraz českého školství

Jan Nejedlý, 2/2020
Jste spokojeni s obrazem českého školství v masmédiích? Co se vám nelíbí? Co se podle vás naopak zlepšilo?

Andělíček nese klíček

Jan Nejedlý, 2/2020
Odjakživa mám rád lidovou slovesnost pro její spontánnost, humor i jistou moudrost. Jednou z klasických forem psaného folkloru jsou dětské památníčky, ozdobné bloky, kam dětem na památku psali a kreslili lidé z jejich nejbližšího okolí. Když jsem před časem na naší škole zjišťoval, zda se tato tradice ještě drží, zamrzelo mě, že už téměř vyhynula. A tak jsem využil všech svých agitátorských schopností a skutečně se mi podařilo přesvědčit řadu dětí, aby si památníček pořídilo. Dokonce bych řekl, že se z toho stala jistá móda, která se probírala i na třídních schůzkách.

Jak přežít blahobyt

Jan Nejedlý, 1/2020
Marian Jelínek je hokejový trenér a kouč. V současnosti individuálně pracuje coby mentální kouč s vrcholovými sportovci a manažery. Napsal řadu knih o motivaci a psychologii sportu. Přednáší také na Katedře psychologie Newton College v Praze.

Hodina literatury s bigbítem

Jan Nejedlý, 1/2020
Učitelé hudební výchovy, angličtiny a literatury by neměli minout Velkou knihu rock´n´rollových jmen od amerického publicisty Adama Dolginse. Tento lexikon vysvětlující vznik a etymologii názvů světových rockových kapel se totiž ukázal jako nečekaně nosná a zábavná pomůcka do výuky.

Až budou krávy lítat

Jan Nejedlý, 1/2020
Česká televize své diváky nedávno příjemně překvapila. Po nekonečném trdlování hvězd a více než malých dávkách šafránu z televizního archivu přišla na sklonku roku se svěžím cyklem inscenací Jak si nepodělat život v režii Terezy Kopáčové.

Šikana bere dětem sebeúctu

Jan Nejedlý, 1/2020
Škola, která říká, že nemá šikanu, lže. Anebo je to malá venkovská škola o třiceti dětech. To byla jedna z mnoha myšlenek, které zazněly na konferenci o šikaně, jež se konala na sklonku minulého roku na pražské pedagogické fakultě.