Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!

Jan Nejedlý, 6/2021
Je to trochu zvláštní představa, jak dítě před panelákem u klepadla studuje kartičku s návodem na to, jak hrát na babu nebo jak se v zimě koulovat. Ale i tyto kratochvíle obsahuje krabice plná her nazvaná Pojďme si hrát ven, kterou nabízí Euromedia Group.

Maturita není jen lejstro

Jan Nejedlý, 6/2021
Premiér Andrej Babiš – odvolávaje se na pandemii – vehementně prosazoval zavedení tzv. úředních maturit, kdy by studenti nemuseli skládat zkoušku a byli by hodnoceni jen na základě průměru známek po dobu studia. Jaký názor má na tento zamýšlený krok zkušená kantorka Veronika Válková, která vyučuje dějepis a latinu na pražském Gymnáziu Na Pražačce? Náš rozhovor vznikl těsně před maturitními zkouškami.

Dopisy z časů železné opony

Jan Nejedlý, 6/2021
Organizátoři vzdělávacího projektu Příběhy bezpráví hledají pro nový dokumentární film korespondenci z období komunistického Československa. Shánějí zejména dopisy mladých lidí partnerům, s nimiž chodili nebo žili v manželském svazku, a také dopisy, jež si posílali kamarádi, rodiče s dětmi či různí příbuzní.

Bára cestuje časem už deset let

Jan Nejedlý, 6/2021
Série Kouzelný atlas putování časem, kterou napsala Veronika Válková, letos slaví první dekádu na knižním trhu. V zatím dvaceti čtyřech dílech se čtenáři s hlavní hrdinkou Bárou dostali na nejrůznější místa a hlavně do nejrůznějších dob.

Kuchticí krabice na prázdniny

Jan Nejedlý, 6/2021
Maminky sdružené v projektu Kuchyně bez hranic, které pro náš časopis připravují každý měsíc netradiční recepty, nabízejí na prázdniny speciální Kuchticí krabice.

Existuje studijní typ?

Jan Nejedlý, 6/2021
Existuje – pomineme-li vrozené dispozice typu IQ – studijní a nestudijní typ žáka, anebo je to mýtus a úspěch ve škole je spíš otázkou disciplíny, píle a motivace žáka než jeho nadání ke studiu?

Kverulace

Jan Nejedlý, 6/2021
Nestává se často, že by se respondenti naší ankety jednoznačně shodli. A už vůbec není běžné, že bych ani s jedním nesouhlasil. Spor se vede o to, zda existuje studijní typ dítěte, anebo je to jen mýtus. Nejde samozřejmě o vrozené dispozice, jako je IQ či talent, tam je různorodost darů přírody přirozená. Na mysli mám něco jiného.

Digitální retro trafika

Jan Nejedlý, 5/2021
Je to dobrá zpráva pro češtináře, dějepisce a vůbec všechny zájemce o minulost. Ústav pro českou literaturu zpřístupnil digitalizovanou knihovnu časopisů (archiv.ucl.cas.cz/index.php), kde najdete na padesát titulů vycházejících od časů Rakouska až po zhroucení socialismu.

Velká přestávka

Jan Nejedlý, 5/2021
České školství prožívá velkou přestávku. A právě tento zaužívaný termín si vetkl do titulu i on-line magazín, jenž inspiruje rodiče i žáky, jak zvládnout distanční výuku.

Interaktivní učebnice nahrazuje dětem pokusy

Jan Nejedlý, 5/2021
Pro fyzikáře může být distanční výuka náročná. Často nelze žákům probíranou látku názorně ukázat nebo je aktivně zapojit do hodiny pomocí experimentů, a tím udržet jejich pozornost.

Kampaň obyčejného hrdinství

Jan Nejedlý, 5/2021
Vzdělávací centrum Tereza pořádá třetím rokem Kampaň obyčejného hrdinství. Organizátoři nabízejí účastníkům devět jednoduchých výzev, které jim umožní udělat něco pozitivního pro životní prostředí ve svém okolí.

Talent je dar. Jak ho nepromarnit?

Jan Nejedlý, 5/2021
Co talent přináší a co bere? Co znamená pro obdarované, jejich rodiče a pedagogy? O tomto tématu vypráví nový dokumentární film režiséra Martina Suchánka z produkce České televize.