Online archiv

Autor: Jan Nejedlý

Máma není služka, máma je dáma

Jan Nejedlý, 8/2021
Takto sugestivně zní název nové knihy krátkých zamyšlení o výchově z pera pedagoga Marka Hermana. „Pořád mě zajímá, jak to udělat, aby doma bylo dobře,“ říká v úvodu autor, jenž v knize zkoumá svět malých dětí, porovnává ho s pohledem nás dospělých a hledá základní kameny, na nichž lze postavit rodinnou pohodu.

Slavnost škol Paměti národa

Jan Nejedlý, 8/2021
Téměř stovka učitelů z celé České republiky se v září sešla na Slavnosti škol Paměti národa, která se konala v dominikánském klášteře v Praze. Pořadatelem se stala organizace Post Bellum, jež chtěla touto formou ocenit pedagogy, co se zapojují do vzdělávacích projektů a mají zájem prostřednictvím pamětnických příběhů zatraktivnit žákům výuku moderních dějin.

Písně českých básníků

Jan Nejedlý, 8/2021
Kulturní stanice České televize ČT art slaví osm let. Kuriózní kanál, kde se dělí o frekvenci děti a intelektuálové, připravil ke svému výročí mimo jiné cyklus s názvem Písně českých básníků.

Trend zvaný polyamorie

Jan Nejedlý, 8/2021
Jaký je váš názor na polyamorii, životní styl, kdy osoba žije v několika přiznaných mileneckých vztazích najednou? V současné době se k tomuto modelu hlásí stále více známých osobností, které dělají v médiích coming out. Zastánci tvrdí, že je to férovější vztah než utajovaná nevěra. Myslíte si, že jde o model slučitelný s životem rodiny a výchovou dětí? Jak vidíte budoucnost tohoto trendu?

Je libo dvacet deka školáčka?

Jan Nejedlý, 7/2021
Supermarkety už od začátku prázdnin masírovaly zákazníky otravnou nabídkou Back to school, tedy aktovkami, penály, sešity či fixy. Křiklavě barevný, podbízivý a kýčovitý sortiment školních potřeb už našince nepřekvapí. I otrlce však musel zarazit v úseku uzenin výrobek z produkce žirovnického masokombinátu Prantl.

Džungle před interaktivní tabulí

Jan Nejedlý, 7/2021
Tuzemské televizní stanice chystají na podzim dva seriály ze školního prostředí. TV Nova připravuje pod názvem Pan profesor sérii příběhů z gymnázia.

Dítě má vychovávat celá vesnice

Jan Nejedlý, 7/2021
Odseděl si dvacet šest let ve školách – několika českých, dvou ruských, jedné holandské a jedné americké. Dalších deset let strávil na manažerských stoličkách tří nadnárodních firem. Sám založil tři firmy: cestovku, šnečí farmu a síť obchodů s africkým uměním. Když mu bylo třicet, jednoho rána namísto do práce zamířil k lékaři, který mu oznámil syndrom vyhoření. A doporučil razantní změnu života. Tomáš Hajzler poslechl. Z podnikatele se stal ekologický aktivista, lektor vzdělávání a spisovatel. Jeho nejnovější kniha se jmenuje Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.

Tvořivé toulky s příběhy pro celou rodinu

Jan Nejedlý, 7/2021
Odhoďte mobily, tablety, počítače a pojďte poodkrýt tajemství pošumavských míst! To je poselství knihy Dary Pošumaví, kterou napsala Lucie Oudová. Publikace seznamuje čtenáře s příběhy jedné šumavské rodiny, která na toulkách krajinou zažívá mnohá dobrodružství, sbírá dary přírody a následně z nich tvoří.

Chybí u vás učitelé? Začni učit!

Jan Nejedlý, 7/2021
V českém školství schází už teď přes šest tisíc pedagogů a v blízké budoucnosti by to měl být téměř dvojnásobek. Třetina začínajících učitelů navíc zvažuje v této profesi skončit.

Hradecký kantor uspěl v evropské soutěži

Jan Nejedlý, 7/2021
Poprvé ve své stoleté historii vyhlásila prestižní organizace pro vzdělávání JA Europe cenu pro učitele roku – Europe Teacher of the Year Award. Mezi deseti nejvýše hodnocenými pedagogy z celého kontinentu se umístil Zdeněk Pospíšil, zástupce ředitelky obchodní akademie Hradec Králové.

Rukopis žáků počítačové generace

Jan Nejedlý, 7/2021
Pozorujete za léta vaší učitelské praxe změnu studentského rukopisu? Podepsal se věk počítačů na čitelnosti jejich písemných projevů, nebo je stav v této oblasti setrvalý? Byli byste pro, aby se i ve škole pro psaní více používaly počítače než sešity?

Bijme Omříže

Jan Nejedlý, 7/2021
Konec školního roku jsme v Rodině a škole oslavili vesele –velkou porcí vtipů pro děti na prázdniny. Anekdotický speciál vyvolal slušnou odezvu, a tak jsme si řekli, proč nezačít ten nový školní rok taky vesele. Vždyť nevíme, co nás čeká.