Online archiv

Vydání: 5/2022

Moji šotci nejsou škodiči

Jan Nejedlý, 5/2022
Ilona Fišerová žije s rodinou na venkově u Hradce Králové. Ve volném čase píše knížky a rozhlasové pohádky pro děti. Vydala jich už celou řadu, naposledy Tajnou misi skřítka Mařínka, kterou doprovází slogan: „Žijí všude kolem nás. Jsou malí, neviditelní, zákeřní! Někdy pobaví, jindy nám zamotají hlavu. Šotci!“

Neloajální kolega

Jitka Neradová, 5/2022
Soudě podle debat ve veřejném prostoru je dnes rozhádaný kdekdo. Každý totiž ctí tu svoji pravdu a je překvapen, že jiní mají zase tu svou. Skutečnost je ale možná mnohem horší, než se na první pohled zdá. Patrně totiž vymizela jedna kdysi důležitá vlastnost a tou je loajalita.

Maturitní flirtování v městské knihovně

Jan Nejedlý, 5/2022
Víte, že Oscar Wilde byl homosexuál a matka ho v dětství oblékala do dívčích šatů? Také Ladislav Fuks byl gay a během své svatby svedl rumunského číšníka a patrně s ním strávil noc. Jo, a Albert Camus hrál amatérsky fotbal, v oblibě měl i stolní tenis.

Znáte Mimi kino?

Jan Nejedlý, 5/2022
Infantilní televizní seriál Teletubbies určený pro předškolní děti zná kdekdo, ale říká vám něco Mimi kino? Ne, není to kino pro mimina, ale pro rodiče s malými dětmi, kteří chtějí chodit do biografu na dospělácké filmy.

Rodičovský průvodce digitální džunglí

Pavla Koucká, 5/2022
Digitální technologie mohou sloužit stejně jako škodit. Obzvlášť to platí v rukou nezkušených dětí. Ať už kvůli traumatizujícímu obsahu, nadměrné stimulaci nevhodné pro vyvíjející se mozek, nebo tomu všemu, co děti propásnou sezením u obrazovek.

Bububu! Bojte se!

Kateřina Cajthamlová, 5/2022
Užila jsem provokativní název proto, abych vás nalákala k úvahám na téma Jak vzniká strach a co všechno může způsobit.

Lekce šermu na tělocviku

Matěj Toman, 5/2022
Děti v šesti základních školách v Havlíčkově Brodě si v současné době mohou na tělocviku vyzkoušet celkem osm různých sportů, namátkou šerm nebo řeckořímský zápas. Neučí je však paní učitelka, která specialistkou na zmíněné sporty opravdu není. Hodiny jsou pod vedením zkušených trenérů, kteří sem docházejí z místních sportovních klubů. Aktivita Trenéři ve škole vzniká na popud stagnující fyzické kondice dnešní mládeže.

Výsledek není vždycky naleštěný

5/2022
Dášu Gérykovou znám. Je to moje kolegyně, která se aktuálně usadila na prvním stupni. Obdivovala jsem ji za to, vystudovala totiž učitelství pro střední školu. Když měl pedagogický tým rozhodnout, kdo by si zasloužil ocenění, shodli se. A Moravskoslezský kraj ji skutečně vyznamenal. Ani nemohl jinak. Důvodů byla spousta. V rozhovoru mi ovšem všechny zpochybnila. Taky proto je tak skvělá. A je s ní neuvěřitelná legrace. Tak doufám, že se taky pobavíte.

Lupiči vzpomínek

5/2022
Tomáš Končinský (1978) se zapsal do povědomí zdejšího čtenářstva před šesti lety parádní knížkou Překlep a Škraloup. Realizovanou v trojici s Barborou Klárovou (slovo) a Danielem Špačkem (ilustrace), a oceněnou v sedmnáctém roce Magnesií Literou za knihu pro děti a mládež.

Den pro mou třídu

5/2022
Jak stmelit třídu, vytvořit pro děti prostor ke sdílení zážitků a ještě do dění zapojit rodiny dětí? Při běžné výuce to vůbec není legrace. Pojďme se inspirovat praxí děčínské základní školy na Máchově náměstí, které se daří vytvářet pozitivní klima ve třídě i v celé škole pomocí různých projektových dnů a akcí.

Proč si děti staví bunkry?

Sabrina Karasová, 5/2022
Zlobíte se, že dítě zpřehází celou postel, aby na hodinu zmizelo pod hromadou polštářů? Že zaleze kamsi do zahrady a neozývá se na volání? Čtěte o potřebě dětských úkrytů.

Rodinu nedělá krev

Jan Nejedlý, 5/2022
Na domluvené schůzce v hospodě ho nešlo přehlédnout. Holá hlava, tetování, kožená bunda. Před sebou měl čaj a rukopis připravované knihy Nebuď píča. Tomáš Morávek v ní popisuje své zkušenosti vychovatele v různých ústavních zařízeních pro děti.