Online archiv

Vydání: 2024_04_duben

Strach má velké oči. A my zase odvahu

2024_04_duben
Kniha výtvarnice Marie Štumpfové Klárka a noční zahrada nás zavádí do tajuplného světa tmy a různých tvorů. Co s námi tma dělá? A jak můžeme využít zdánlivě jednoduchou výtvarnou techniku při práci s dětmi? Dozvíte se v rozhovoru.

Jak velký je Vesmír

-red-, 2024_04_duben
V jihočeské krajině v obci Ktiš, mezi šuměním stromů a zpěvem ptáků, se nachází naše mateřská škola. Jsme místem, kde se setkávají děti ve věku od dvou do sedmi let, aby objevovaly svět kolem sebe.

Dny pro zdraví

-red-, 2024_04_duben

Kuřátka ve školce

-red-, 2024_04_duben

V Hovězské školce jsme vařili s panem kuchařem

-red-, 2024_04_duben

Filipojakubská noc i svátky novodobé

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_04_duben
Velikonoce, které většinou připadají alespoň částečně na duben, už jsou letos za námi, ale v dubnu nás čekají další zajímavé tradice, které nám připomenou naši kelto-germano-slovanskou minulost a prohloubí naše souznění s přírodou. A upozorníme i na některé novodobé svátky, které můžeme zakomponovat do života mateřské školy.

Vyrážka u nakažlivých dětských nemocí

PhDr. Helena Chvátalová, 2024_04_duben
Je tomu právě rok, co se mojí vnučce objevily na obličeji drobné puchýřky naplněné tekutinou – ano, byly to plané neštovice. Uvědomila jsem si tehdy, že plané neštovice postihly všechna naše vnoučata v jarním období – v březnu nebo dubnu. A neštovice nejsou jedinou chorobou, která se projevuje vyrážkou. Co bychom o nich měli vědět?

Když poznáme, jak funguje lidská psychika, budeme empatičtější

Mgr. Marie Těthalová, 2024_04_duben
Říkají to psycholožky Karolína Peruth a Tereza Jirotka Beníčková, které se kromě vlastní terapeutické praxe věnují popularizaci psychologie. Veřejnosti jsou známé jako Psycholožky v županu a nedávno vydaly stejnojmennou knihu.

Konkurzní řízení a profesně-legislativní aspekty III. – zátěžové situace

-red-, 2024_04_duben
Profese ředitelky mateřské školy patří mezi vysoce zátěžové. Za problematické faktory můžeme považovat specifickou zátěž ženského kolektivu, různorodost kolektivu dětí, výchovné problémy dětí, náročné požadavky na kvalifikaci, obecné vědomosti, dovednosti i individuální schopnosti ředitelky. Dalšími faktory jsou pak schopnost pružně řešit konfliktní momenty, komunikace s rodiči, kolegy, nadřízenými či podřízenými.

Tipy na práci s dětmi se syndromem ADHD

-red-, 2024_04_duben
Mateřská škola je klíčovou fází ve vývoji dítěte, kde se formují základní dovednosti a sociální interakce. Pro některé děti však může být tento proces výzvou, zejména pokud mají diagnostikovaný syndrom ADHD.

Hlas je přirozený lidský projev

Mgr. Marie Těthalová, 2024_04_duben
Projevit ho, zazpívat, je pro nás ale někdy docela těžké. Se spisovatelkou a hudebnicí Barborou Klárovou jsem si povídala o hudbě i zpěvu a také o ukolébavkách, které sice původně psala pro svou dceru, ale usínat s nimi může každý.

Usnu a vstanu…

Mgr. Marie Těthalová, 2024_04_duben