Výsledky hledání "strach z nemoci"

Nosofobie a hypochondrie: dvě tváře strachu z nemocí

Obávat se o vlastní zdraví je do určité míry naprosto přirozené a prospěšné: nutí nás to o své zdraví pečovat a věnovat se mu. Pokud ale tyto obavy přerostou únosnou mez, může to být problém, který zatěžuje nejen člověka, který těmito obavami trpí, ale i jeho okolí a zdravotní systém. A právě na toto problematické chvování se zaměřuje kniha STRACH Z NEMOCÍ psychologa a psychoterapeuta Hanse Morschitzkyho a novináře Thomase Hartla.

Rodinná terapie a teorie jin-jangu

Druhé, opravené a doplněné vydání knihy vychází osm led od prvního.

Nic mi není! Pomoc nepotřebuju! - dvě nejčastější věty, které slýchají blízcí lidí trpících psychickou poruchou

Trpí váš blízký duševní nemocí, nechce si to přiznat a léčit se? Kniha klinického psychologa poradí odborníkům i laikům, jak s psychicky nemocným komunikovat a ukázat mu cestu k léčbě.

ROZHOVOR: Každá chvíle s knížkou stojí za to - Petr Horáček

Alespoň to tvrdí oblíbený autor a ilustrátor knížek pro děti Petr Horáček. V rozhovoru otištěném v dubnovém čísle časopisu Informatorium 3 - 8 si s šéfredaktorkou Mgr. Marií Těthalovou povídali nejen o dětských knihách obecně, ale hlavně o jeho nejnovějším počinu vydaném v Portálu - O myšce, která se nebála.

Rozhovor se Zdeňkem K. Slabým, autorem knihy Strašidelné pohádky

Strašidelné pohádky Zdeňka K. Slabého jsou první letošní letní novinkou Portálu. Není to náhodou – jsou to ideální příběhy pro děti na prázdniny, ať už pro deštivé dny, nebo třeba ke čtení u vody či před spaním. Zeptali jsme se známého autora, co můžou čtenáři od Strašidelných pohádek čekat, a povídali jsme si i o jeho celoživotní tvorbě pro děti.

Mozek, duše a tělo - čtivá neurobiologie psychosomatiky a psychoterapie

Přáli byste si lékaře, který vaše zdraví uchopí přístupem bio-psycho-sociálním, nebo úzce specializovaného doktora? Na západ od nás je psychosomatická medicína pevně zakotveným oborem a kniha Caspara Rüegga přispívá srozumitelným jazykem k pochopení biologických základů psychosomatiky. Jak emoce a naše "duše" mohou ovlivňovat zdraví těla a naopak.

Co je to OCD?

Pro OCD (Obsedantně kompulzivní porucha) je typické, že se člověk zabývá nepříjemnými myšlenkami a kvůli nim trpí silnou úzkostí, napětím či nepohodou. Bývají to nejrůznější obavy, že se něco přihodí nebo zanedbá a následky budou katastrofické. Proto se řada lidí s OCD vyhýbá situacím, které navozují takovéto ohrožující myšlenky. Úzkost z výše zmíněných obav a z následného vyhýbavého chování se snaží neutralizovat opakovanými úkony nebo stereotypními myšlenkami. Vznikne kompulze, která však sníží úzkost jen na chvíli. Brzy přichází nová úzkost, nová potřeba ji snížit a rozvíjí se další kompulze. V průběhu času obvykle potřeba další kontroly roste. Příznaky OCD mohou zahrnovat vtíravé myšlenky (obsese) o ušpinění, o agresi k druhým lidem, vtíravou váhavost, excesivní počítání, kontrolování, umývání se, ujišťování se, nutkavé sledování tělesných funkcí a psychického fungování. Většina postižených lidí má mnoho z těchto příznaků.

Co vězí za základní úzkostí a anticipační úzkostí?

Ukázka u knihy Žít svůj vlastní život.
Na úzkost lze nahlížet z několika pohledů. Na jednu stranu přináší negativní projevy, které se odráží v tělesném prožívání, na druhou stranu nás nutí reagovat a jednat, což je důležitý faktor pro přežití.

Hysterie - strach z odmítnutí pohledem pohádky O rozumné Bětě

Hysterické osobnosti často svým chováním a prožíváním trápí lidi ve svém okolí, ale přesto nejvíce trpí samy. Ať už se jedná o muže či ženy, soužití s hysteriky bývá náročné a dotyční se od svého okolí často dočkají odmítnutí. Paradoxem však je, že právě strach z odmítnutí je důvodem hysterických způsobů chování a prožívání. Psycholog Heinz-Peter Röhr ukazuje na pozadí jedné z pohádek bratří Grimmů (O rozumné Bětě) příčiny symptomů hysterie, jejich různé projevy i možnosti léčby

Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly knihy pro rodiče i děti jak z oblasti beletrie, tak rozvíjející tvořivost. Nedílnou součástí knižní produkce jsou rozhovory, spirituální tituly, beletrie a non-fiction.  

Přidejte se do newsletteru