Postavení sportu dnes vůbec není jednoduché. Má totiž velmi silné a jen těžko překonatelné soupeře. Ve světě plném techniky je stále těžší dítě nadchnout a vybrat tu správnou aktivitu, která ho bude bavit.
A přitom nejdůležitější je, aby se pohyb stal samozřejmou součástí jeho života hned od začátku. Právě takový je cíl projektu Děti na startu, který organizuje Český svaz aerobiku a fitness, FISAF.CZ. „Vztah k pohybu se vytváří především v dětství – v rodině. Později úlohu rodičů částečně suplují učitelé v mateřských školách, a především na základních a středních školách. A tak vlastně vznikl nápad přivést pohyb do školek, škol, družin, ale i do kroužků jako součást vyučování v rámci pohybových aktivit,“ říká Jana Boučková, autorka celorepublikového projektu Děti na startu, a zároveň připomíná deset zásad typických pro tento projekt, díky nimž si děti vytvářejí vztah ke zdravému životnímu stylu i lásku k pohybu na celý život.
Desatero projektu Děti na startu
1. Nikoho neporovnáváme
Každé dítě je jinak nadané, a to je důležité při sportování respektovat. Proto je základním pravidlem vyvarovat se srovnávání. Jinak by se mohlo stát, že chuť k pohybu dítě přejde hned na začátku.
2. Každý se vždy vrací do hry
Není nic horšího (a pro nadšené děti obzvlášť) než vypadnout při hře hned v prvním kole. Proto je důležité vymyslet a dodržovat taková pravidla, aby každé dítě mohlo být stále součástí hry a vždy se rychle znovu zapojilo.
3. Sportují všechny děti bez rozdílu
Děti je důležité učit přistupovat ke sportu bez předsudků. Pohyb je vhodný pro všechny a každé dítě nakonec samo zjistí, který sport ho baví nejvíc a v jaké míře.
4. Spolupracujeme s ostatními trenéry
Důležitý je profesionální přístup, který spočívá i ve spolupráci s trenéry z různých sportovních kurzů. Díky tomu můžeme dětem předat maximum zkušeností pří každé sportovní aktivitě.
5. Sportovat a hýbat se je zábava i životní nutnost
„Hlavním cílem projektu Děti na startu je, aby dítě považovalo sportování za samozřejmou součást svého života a vytvořilo si tak už v raném věku kladný vztah k pohybu i zdravému životnímu stylu. Pokud totiž dítě vidí, že s nadšením sportují všichni okolo, včetně dospělých, samo se snadněji zapojí,“ vysvětluje Jana Boučková, autorka projektu Děti na startu.
6. Při sportu je důležitá všestrannost
Často se stává, že se dítě od nízkého věku věnuje pouze jednomu druhu sportu, a v důsledku toho se pak nerozvíjí jeho pohybová všestrannost. Vznikají paradoxy, kdy malý sportovec sice dává góly, ale neudělá kotrmelec. Proto je předčasná specializace spíše na škodu.
7. Nezapomínáme na zdravou životosprávu
Učit děti správně se stravovat není v dnešní době vůbec jednoduché. Reklamy na ně útočí ze všech stran a je těžké vysvětlit jim, proč je lepší dát přednost jogurtu s ovocem než tomu s bonbony a hračkou… Proto je důležité dětem hravě a jednoduše vysvětlovat, proč jsou zdravé potraviny pro tělo tolik potřebné a v čem jim pomáhají.
8. Správné držení těla – dobrý návyk do budoucna
„Při cvičení klademe u dětí důraz na správné držení těla a rozvoj základní pohybové motoriky. V kurzu se naučí dovednosti, které jsou základem pro jakoukoliv další sportovní aktivitu – dobře ovládat své tělo, správně běhat, udělat kotrmelec, skákat, padat, nebát se míče,“ říká Jitka Literová, koordinátorka programu Děti na startu.
9. Komunikace i bezpečnost
Pro děti je přínosem pobyt v kolektivu, kde se také naučí osvojovat si pravidla hry fair play. Zároveň je důležité je hned na začátku seznámit s tím, jak bezpečně sportovat a používat pomůcky či nářadí, které jsou pro ně velkým lákadlem.
10. Poradíme s výběrem další sportovní aktivity
V případě zájmu dětem i rodičům rádi poradíme a pomůžeme vybrat vhodný kroužek pro malého sportovce.
Celonárodní projekt Děti na startu běží už od roku 2014. Od té doby se do něj zapojilo celkem 229 různých středisek a 7 500 dětí! V loňském roce jeho pořadatelé zaznamenali o 12 % vyšší nárůst aktivních středisek: nejvíce nových vzniklo v kraji Vysočina, celkově nejvíce jich je ve Středočeském kraji (41) a nejvíce poboček má středisko Sportklub Kladno (17). Zastřešující organizací je Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, který realizuje například i projekty Česko se hýbe a Česko se hýbe ve školách. Více o projektu se dočtete na www.detinastartu.cz
Autorka projektu Děti na startu: Jana Boučková, jana.bouckova@fisaf.cz
Hlavní manažerka projektu Děti na startu: Jitka Literová, jitka.literova@fisaf.cz