Holky z "instáče"

Vývoj na sociálních sítích se nedá zastavit… Instagram byl před několika lety novinka, pak naprosto masová záležitost, která u mládeže předčila Facebook, teď už se řeší jeho negativní stránky. Podle studie britské královské společnosti pro zdraví má totiž ze všech sociálních sítí nejhorší vliv na vaše duševní zdraví. Jiné studie zase ukazují opak. Nejen u instagramu platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán.

Instagram mění naše chování. V dobrém - motivuje nás třeba jíst zdravě (kdo by postoval na instagram fotku hamburgeru z McDonaldu), sportovat (když chci zhubnou a pravidelně ukazuji své pokroky na „instáč, nejde prostě jen tak přestat…), ale i ve zlém. Posedlost zachycováním svého života vede k tomu, že fotografování podřizuji úplně všechno. Své o tom ví americká instagramerka Kashlee Kucheranová. V příběhu zveřejněným v Huffington Post popisuje život snů. Dala vale své práci v realitách, prodala dům a s manželem vyrazila na cestu kolem světa. A z cesty pravidelně reportovala na instagramu.  Co začalo nevinně, se ale změnilo v posedlost. 

Snídaně nebo fotka?

Kashlee postupně trávila čas „plánováním toho, kde vyfotím další snímek, vybíráním toho, jaký outfit si vezmu na sebe, jak bude vypadat makeup, póza, focení.“ Další čas ztrácela upravování fotek, hledáním správných hashtagů, psanímpopisků, přemýšlením nad správným časem zveřejnění a odpovídáním na komentáře.“ Nakonec se i pouhá snídaně stala peklem. Pro jednu fotku romantické snídaně musela vstát dvě hodiny předem. Její followeři na instagramu záviděli krásně vypadající snídani v peřinách luxusního pokoje v hotelu na Bali, jenže ona sama měla před sebou studené suché jídlo a za sebou dvě hodiny usilovné práce.  A co hůř – přesto měly mnohé jiné instagramerky víc lajků než ona! A můžete si asi představit, jak měl z takové proměny romantické cesty po světě ve zběsilou honbu za lajky radost její manžel…

Podobný zážitek popisuje i nyní již celosvětově známá Australanka Essena O’Neillová. Tu sledovalo přes 600 000 lidí. V té době studovala střední školu a instagram jí zajišťoval skvělé živobytí. Za jednu fotku v oblečení té či oné firmy dostávala dva tisíce australských dolarů.  Nevydržela ale stálý tlak na dokonalost. V osmnácti účet zrušila a v otevřené zpovědi varovala, že instagram není skutečný život. „Zatažené břicho, promyšlená póza, vycpaná prsa. Chci, aby ostatní holky věděly, že tohle není skutečný život, není to cool ani inspirativní. Je to nepřirozený obraz dokonalosti, kterým jsem se snažila získat pozornost.“ 

Fotografie skutečně mohou vytvářet hodně falešnou představu reality. Dokázaly to i některé Instagramerky, které šly příkladem a začaly zveřejňovat i své nepřikrášlené fotky. Bez zataženého břicha a obratných póz vypadaly najednou úplně jinak. Tak nějak… normálně. Ukazují tam hlavně mladým děvčatům, že se nemají snažit dosáhnout nemožného ideálu. Ale marná sláva, většinou na instagramu vítězí krásné, štíhlé, upravené dívky. 

Tady mi to sluší…

Instagramerky Kristýna a Míša (tedy Kristeen a Misha…) tvoří duo s roztomilým názvem  World needs blondes. Mají svůj společný blog o módě a každá svůj instagram, kde je sleduje jedenáct a osmnáct tisíc lidí.   A říkají: „Je to přirozené, že tam dáváme tu lepší stránku. Když člověk vstane ubrečenej z postele, tak se nevyfotí. Každý má tendenci dávat tam „ideálního sebe“.  Takového, jakého by se sama chtěl vnímat a jak by chtěl, aby ho viděli ostatní.“ Je o dokonce jistá forma terapie. Je jim potom líp. „Je to takové: hele, tady mi to sluší, tady jsem byla.“ 

Samy to s instagramem tak nepřehánějí. Je to jejich hobby, kterým si přivydělávají. Na skutečnou kariéru musíte mít alespoň 25 000 followerů. Ale i jim to zabere dost času.Jedna fotka tak dvě hodiny. Plus úpravu fotek. Plus (samozřejmě) úpravu sebe…  Občas si ale i ony dovolí zveřejnit nějakou ne úplně dokonalou fotku. „Já jsem se třeba teď vyfotila, jak na traktůrku v teplákách sekám trávu“, říká Míša. A Kristýna zase občas k odhalování svého pravého použije instagram stories, které se smažou po 24 hodinách. „Tam se občas snažím ukázat třeba nenamalovaná, po ránu v županu a tak.“ Trendem instagramu totiž začíná být opravdovost. Nějaký příběh. „Vyléčila jsem z nemoci.“ „Odstěhovala jsem se s klukem na druhý konec planety a rozjela byznys.“ „Zhubla jsem třicet kilo.“

Hodný instagram a zlý instagram

Jeden z populárních účtů tak na české instagramu má třeba dentální hygienistka, která prostě jen vtipně popisuje svojí práci a radí, jak si udržet zdravý chrup. V zápisníku alkoholičky můžete sledovat příběh ženy, která vyhrála svůj boj s alkoholem. Desítky tisíc lidí sledují cestovatelské účty.  Devadesát tisíc lidí sleduje účet minusmama o dětech z dětských domovů.  A celých 111 000 lidí sleduje profil ZaNormálníHolky, kde si holky dovolí se vyfotit dokonce i s tabulkou čokolády (!). Ale vlastně se tomu trendu po opravdovosti není co divit. I ty sebelepší pózy v koupelně začnou časem nudit… 


Placená zóna

Matyáš Zrno