Online archiv

Vydání: 6/2019

Tělo na prodej

Matyáš Zrno, 6/2019
Čas od času mírně rozbouří hladinu veřejného mínění návrhy na legalizaci prostituce. Naposledy s tím přišli Piráti, ale zdá se, že i tento návrh usne. Kritici argumentují tím, že k legalizaci došlo v sousedním Německu. Z odhadovaných 200 000 prostitutek se ale přihlásilo jen sedmdesát šest... Jak napsala na Facebooku jedna česká prostitutka, „nejsem tak blbá, abych to danila. To už můžu jít rovnou na kasu“. Jenže kdo jsou vlastně ženy, které se živí vlastním tělem? Co je k tomu motivuje? A co by jim nejvíce pomohlo, aby se v klíčový okamžik života rozhodly jinak a lépe?

Psychologie ovlivňuje podobu budov

Matyáš Zrno, 6/2019
Psychologie se zabývá zkoumáním duševních potřeb lidí. Ale ten, kdo vytváří prostředí, kde lidé žijí a uspokojují většinu svých potřeb – tedy architekt –, o ní nemá ani tušení. Podobně psychologové nemají tušení o architektech. Karel Smejkal se to pokouší změnit.

Cena lásky

-red-, 6/2019
Jen málo hádek mezi muži a ženami provází taková hořkost a bolest jako spory o peníze. Bez ohledu na to, o jakou částku se přete, mají hádky o peníze děsivou tendenci eskalovat za hranice racionality. Aniž by si to páry uvědomovaly, používají peníze jako příhodný způsob, jak odehrávat konflikty, které jsou příliš mlhavé na to, aby je bylo možné vyjádřit slovy. Když se hádáte o peníze, sotva kdy jde pouze o ně. Své o tom ví terapeutka Susan Forward, která sama musela zápasit s „finančními démony“. A napsala o tom knihu. O ženách a pro ženy.

Povídání pro ztrápené duše

Olga Vaníčková, 6/2019
Přemýšleli jste někdy nad tím, zda žijete smysluplným a uvědomělým životem? Je to otázka, před kterou většina z nás neunikne. Alespoň podle knihy známého jungiánského psychoanalytika a úspěšného autora Jamese Hollise.

Jak si kritikou nezničit vztah

Kateřina Rodná, 6/2019
Každému někdy na partnerově chování něco vadí. Dusit to v sobě není řešení. Jenže jak říct, co potřebujeme a nepodrývat přitom základy partnerského vztahu?

Poradna na červen

Kateřina Rodná, 6/2019
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co můžu udělat pro svého syna. Je mu deset let, je inteligentní a zvídavý, rád sportuje a je s ním docela dobré pořízení.

Nezkoušejte lhát vysoce citlivým

Alena Wehle, 6/2019
„Simulanta poznám už ve dveřích,“ svěřuje se doktor, který patří mezi vysoce citlivé, a dodává, že často ví o lidech víc, než při práci potřebuje. „Když někdo lže, cítím zápach,“ vykládá na semináři učitel a zvedne se vlna smíchu.

Léčit člověka, ne nemoc

Michaela Peterková, 6/2019
Radkin Honzák: Psychosomatická prvouka. 2017, 352 stran

Postav hrad a neoplakávej ten starý

Janette Šimková, 6/2019
Zvu vás na malý výlet do dětství. Představte si, že vám daruji krabici dřevěných kostek. Vy z nich s nadšením postavíte hrad a svou stavbu mi hrdě ukážete.

Mobilní aplikace ITAREPS

-red-, 6/2019

Pořád jsem to já (Still Alice)

-red-, 6/2019

5. česká konference o stresu a vyhoření​

-red-, 6/2019