Doba zkracování 2

Třináct let před narozením Adolfa Hitlera si jeho otec Alois změnil příjmení ze Schicklgrubera (což bylo příjmení jeho matky) na Hitler (zkomolené příjmení jeho údajného, s matkou nesezdaného otce). Nejednoho autora napadla otázka, jak by si německý diktátor poradil, kdyby si otec původní jméno ponechal.

Dokážete si představit, že by na sebe nacisté vyštěkávali pozdrav „Heil Schicklgruber“? Kdoví, zda by vyslovování něčeho tak krkolomného nemělo negativní vliv na jejich bojechtivost.

Na tom, jak zní politikovo příjmení, záleží. První, třetí a čtvrtý prezident USA se jmenovali Washington, Jefferson a Madison. Průměrná délka příjmení prvních pěti prezidentů činila 7,4 znaku. Úplně prvního prezidenta délkou příjmení dosud žádný delší nepřekonal, jen Eisenhowerovi se podařilo jeho deset znaků vyrovnat. Pět mužů, kteří prováděli Státy nástrahami studené války, si vystačilo s průměrnou délkou příjmení 5,8 znaků. Trend pokračuje do současnosti. U posledních pěti prezidentů klesl průměr na rovných pět znaků.

Je pravděpodobné, že se nejedná o náhodu. Současný prezident apeloval na chlapáctví svých voličů. Jeho jméno zní, jako když udeříte pěstí do stolu. Volby vyhrál těsně. Škoda, že se nemůžeme dozvědět, jaký vliv by na rozhodování voličů mělo, kdyby se jmenoval dlouze, třeba Donald Richardson.

Placená zóna

Milan Petrák