Nominujte ředitelde roku

Právě odstartoval druhý ročník ankety Ředitel roku. Až do 15. prosince 2019 můžete nominovat svého oblíbeného ředitele nebo ředitelku, kteří výrazně pozvedli úroveň své školy a zaslouží si podle vás titul, jenž stojí v záhlaví ankety.


Cílem ankety je zviditelnit leckdy nedoceňovanou práci ředitelů základních i středních škol a vybrat z nich na základě nominací veřejnosti toho nejlepšího pro daný školní rok. Rodiče, žáci a studenti, zřizovatelé, učitelé nebo absolventi škol mohou svého oblíbeného ředitele školy nominovat vyplněním jednoduchého formuláře na webu www.tutor.cz/reditelroku. Odborná porota následně ze všech nominovaných vybere toho nejlepšího. Vyhlášení výsledků proběhne ve druhé polovině března 2020. 

Komenský by zaplesal

Ředitelé škol mají velice náročnou a zodpovědnou práci. Ti nejlepší z nich dokážou své školy výrazně profilovat, motivovat učitele, přinést do výuky moderní prvky, zapojit školu do nejrůznějších projektů, zajistit i za omezených finančních možností kvalitní vybavení a na denní bázi prokazovat své špičkové manažerské i lidské kompetence. Jejich školy se často těší výborné reputaci, hlásí se na ně děti ze širokého okolí. A přesto se jim mnohdy nedostává patřičného ocenění a uznání.

„Ocenění Ředitel roku jsme se vloni rozhodli odstartovat jako poděkování ředitelům za jejich nelehkou a zodpovědnou práci, kdy se musí potýkat se značnou administrativou, nedostatkem financí a dalšími problémy, a i tak někteří z nich dokázali své školy výrazně posunout dál,“ říká Jana Pácalová, akademická ředitelka pořádající společnosti Tutor, a dodává: „Příjemně nás v loňském roce překvapil zájem veřejnosti, sešlo se přes osmdesát nominací. Mezi finalisty byla řada osobností, nad nimiž by Komenskému zaplesalo srdce radostí. Nyní proto s chutí spouštíme druhý ročník.“ 


ZŠ, SŠ i malotřídky

Odborná porota ankety Ředitel roku se skládá ze zástupců akademické sféry, vedení základních a středních škol, lidí z byznysu a z odborníků na vzdělávání a management. Porota rozhodne o vítězi jednak na základě údajů od nominujících, kteří popíšou, v čem jejich kandidát vyniká i jakým způsobem přispěl ke zvýšení úrovně dané školy. Dalším kritériem pak budou odpovědi na doplňující otázky porotců, kdy ředitelé například popíšou svoji vizi rozvoje školy, konkrétní realizované projekty či seznámí porotu s úkoly, které si sami před sebe staví. 

Porota vybere vítěze v kategoriích Základní školy, Střední školy a Malotřídky. Z jejich řad pak vzejde vítěz absolutní, jemuž bude udělen titul Ředitel roku 2019/20. Vítězní ředitelé i tři vylosovaní z řad nominujících získají zajímavé ceny od partnerů ankety, k nimž patří i časopis Rodina a škola. Mezi cenami bude například tiskárna pro školu vítězného ředitele nebo manažerské a jazykové kurzy či knihy a předplatné časopisu.Jiří Lacman