Online archiv

Vydání: 9/2019

Sen šíleného dějepisáře

Ervín Bedrníček, 9/2019
V roce 1212 byla vydána zlatá bula socialistická… Ameriku objevil Sindibád… Císař Josef II. vydal toaletní patent… Křižáky vedl do boje František Křižík… Při demonstraci byl zabit student Jan Oklepal… Vlasovci měli dlouhé vlasy… Na Národní třídě v roce 1989 mlátili studenty černí baroni…

Čtení je umění

Jan Nejedlý, 9/2019
Spisovatel Petr Stančík je autorem řady knih pro dospělé a v poslední době i pro děti. Pro malé čtenáře napsal interaktivní pohádku Mrkev ho vcucla pod zem, dobrodružný příběh H2O a tajná vodní mise či pentalogii o jezevci Chrujdovi, podle níž vzniká televizní večerníček. Když jsme domlouvali rozhovor, vyšlo najevo, že spisovatel náš časopis zná už od dětství, neboť ho jeho rodiče odebírali.

Hry z doby, kdy nebyly mobily

Jan Nejedlý, 9/2019
Stačila guma vytažená z tátových tepláků a Husákovy děti měly o zábavu postaráno. Tak začíná herní archeoložka Alice Kavková svou knihu Retrohraní, v níž shromáždila přes dvě stě dětských her ze 70. a 80. let minulého století.

Máma s dalekohledem

Jan Nejedlý, 9/2019
Eliška Bachová je psycholožka, terapeutka a matka tří dětí. Její názory na výchovu inspirují. V rozhovoru Dítě samo venku? Ohrožený druh! zpochybňuje obvyklé rodičovské strachy: „Že jsou ulice plné úchylů a únosců dětí? Podle statistik nikoli, jde cca o deset dětí ročně v celé republice. Do statistik se ale započítávají i útěky z domova, kdy se dítě brzy najde, únosy rodičů po rozvodu atd.“

Život a jiné nesrovnalosti

Jan Nejedlý, 9/2019
V nakladatelství Portál, které vydává i tento časopis, působila ještě donedávna drobná černovláska s exotickým jménem Michaela Škultéty. O tom, že je redaktorkou a překladatelkou, se vědělo. Utajit se jí však podařilo, že je též spisovatelka.

Sametová Zatlanka

Radek Aubrecht, 9/2019
Není mnoho lidí, kteří by snad neznali satirickou scénku Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, v níž oba známí herci předvídají, jaké budou jednou ne-znalosti studentů o 17. listopadu 1989. Takto jsme u nás na škole dopadnout nechtěli.

Návyky šťastných dětí

Veronika Zavřelová, 9/2019
Co dělají šťastné děti pro to, aby dosáhly svého štěstí? Lze si osvojit nějaký specifický návyk, který jim dopomůže ke šťastnému životu? Není to všechno jenom další marketingový trik?

Aby příchod sourozence nebolel

Kateřina Cajthamlová, 9/2019
Jak zvládnout přírůstek do rodiny a zachovat duševní pohodu svého stávajícího dítěte?

Mají se rodiče učit s dětmi?

Kateřina Cajthamlová, 9/2019
Děláte s dětmi domácí úkoly? Zkoušíte je doma z probrané látky? Píšete za ně slohovky a čtenářské deníky? A má vůbec rodič suplovat práci učitele?

MÝTY A FAKTA O MONTESSORI

9/2019
Montessoriovská škola je alternativní výchovně vzdělávací program, který u nás nachází stále více uplatnění doslova od jeslí až pod střední školy. S nárůstem popularity tohoto pedagogického směru roste mezi laickou veřejností i kvantum mýtů, které fenomén montessori opřádají. Vybrali jsme deset z nich, jež se snažíme uvést na pravou míru.

Trénujte čtení s Včelkou

9/2019
Výukové aplikace se mohou stát vhodným doplněním hodin, při nichž žáci rozvíjejí čtenářské dovednosti. A to zvlášť v dnešní době, kdy děti obecně málo čtou a ve školách přibývá žáků s poruchami učení i cizinců.

TAK TROCHU JINÝ KROUŽEK

Hana Doležalová, 9/2019
Kroužek Malý průzkumník přírody letos začíná svoji šestou sezonu. Za vznikem pražské skupiny, určené mladším školním dětem, stála myšlenka vytvořit protiváhu proti celodennímu sezení v lavicích. Nabídnout dětem místo frontálního učení zážitky a malá dobrodružství, která rozčeří nudnou hladinu pracovního týdne.