Online archiv

Autor: Jiří Karban

Dejte šanci mladým básníkům!

Jiří Karban, 3/2023
Napadlo vás, že byste ve vaší škole založili klub poezie? Odsudek slovem nadbytečnost není namístě. Berte to jako výzvu pro kreativní češtináře, kteří zpozorovali, jak se v lavicích tu a tam projevuje tvůrčí duch začínajících veršotepců. Podchytit ho včas a probudit zájem o část literatury, nad níž mnozí ohrnují nos, může být dobrý úkol pro jarní sezonu. Co říkáte?

Proti paměťové lenosti

Jiří Karban, 2/2023
Není ostuda něco vědět, a přitom se obejít bez vyhledávače na netu. Věta, kterou by měli mít v repertoáru rodiče, učitelé a další lidé, kteří mají vliv na formování současných školáků. Jinak hrozí, že vyrostou generace prázdných hlav závislých na nepřetržitém připojení.

Prezidentské volby v mediální výchově

Jiří Karban, 1/2023
Blížící se přímá volba hlavy státu vyvolává vášně. Můžeme se o tom přesvědčit při pohledu do médií nebo i v běžné komunikaci s kolegy, sousedy, příbuznými. Jako by někdo testoval, jak jsme na tom s kritickým myšlením.

Jak se naučit odpouštět

Jiří Karban, 10/2022
Pokud by existovaly kurzy velkorysosti a jejich absolventi by ovládli českou společnost, připadali bychom si jako v ráji. Jak to udělat, abychom se takovému stavu přiblížili? Začněme u sebe. Doba adventní nám k tomu dává příležitost.

Na školní demonstraci

Jiří Karban, 9/2022
Učte děti, že shromažďování na náměstích nemusí vždy působit jako totální koncentrace hněvu a zoufalství. Demonstrace může být kultivovaná a třeba i vtipná. Přitom splní svůj účel víc než setkání, kde se pouze nadává a vyhrožuje násilím.

Voda, teplo, světlo a jiné záhady

Jiří Karban, 8/2022
Voda teče, hořáky hoří, radiátory topí. Doma je útulno. Není to tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Období energetických a dalších krizí nás může inspirovat k působení na generaci starších dětí. Vysvětlit jim, že zažitý komfort není automatický.

Komunální volby očima školáka

Jiří Karban, 7/2022
Volby do městských a obecních zastupitelstev se blíží. Lapačů volebních hlasů si v těchto dnech musí všimnout i největší ignorant. Plakáty nejspíš visí i nedaleko vaší školy. Ověřte si, jak zmíněný karneval vyretušovaných hlav vnímají vaši svěřenci.

Když se zpívá o válce

Jiří Karban, 6/2022
Angažované písně. Někdo si vzpomene na totalitní festival v Sokolově a jiný se už předem ošívá při pomyšlení na skladby ušité horkou jehlou. Bývají trapné, ale ne všechny. Schválně si poslechněte songy reflektující ruskou agresi na Ukrajině. Mohou vhodně doplnit výuku i rodinnou debatu.

Proč (ne)poslouchat Nohavicu

Jiří Karban, 5/2022
Hltáme skvělá díla, obdivujeme špičkové umělecké výkony a většinou neřešíme, že umělci ve svých životech bloudí, zakopávají nebo rovnou selhávají. Měli bychom je vnímat celistvě – a tím mobilizovat kritické myšlení?

Souboj pamětí

Jiří Karban, 4/2022
V hodinách dějepisu by se nemělo zapomínat na sdělení, že poznávání historie nikdy nekončí. Každá dobová interpretace dějin si říká o přezkoumání, kritické zpochybnění, doplnění.

Přichází éra hypochondrů?

Jiří Karban, 3/2022
Máme nakročeno k budování hypochondrické společnosti? Zdánlivě provokativní otázka roste na poli dvouletých zkušeností s pandemií. Zkusme hledat výhybku, jak z toho ven.

Odpojení, přepnutí, nevšímaví

Jiří Karban, 2/2022
Kmen sluchátkářů se nápadně rozrůstá. Kdekdo si rád zacpe uši. Přemýšlejme, zda je to jen móda, generačně podmíněná záliba, nebo projev vyhroceného individualismu. Jisté je, že mění zažité způsoby komunikace.