Online archiv

Autor: Jiří Karban

Na školní demonstraci

Jiří Karban, 9/2022
Učte děti, že shromažďování na náměstích nemusí vždy působit jako totální koncentrace hněvu a zoufalství. Demonstrace může být kultivovaná a třeba i vtipná. Přitom splní svůj účel víc než setkání, kde se pouze nadává a vyhrožuje násilím.

Voda, teplo, světlo a jiné záhady

Jiří Karban, 8/2022
Voda teče, hořáky hoří, radiátory topí. Doma je útulno. Není to tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Období energetických a dalších krizí nás může inspirovat k působení na generaci starších dětí. Vysvětlit jim, že zažitý komfort není automatický.

Komunální volby očima školáka

Jiří Karban, 7/2022
Volby do městských a obecních zastupitelstev se blíží. Lapačů volebních hlasů si v těchto dnech musí všimnout i největší ignorant. Plakáty nejspíš visí i nedaleko vaší školy. Ověřte si, jak zmíněný karneval vyretušovaných hlav vnímají vaši svěřenci.

Když se zpívá o válce

Jiří Karban, 6/2022
Angažované písně. Někdo si vzpomene na totalitní festival v Sokolově a jiný se už předem ošívá při pomyšlení na skladby ušité horkou jehlou. Bývají trapné, ale ne všechny. Schválně si poslechněte songy reflektující ruskou agresi na Ukrajině. Mohou vhodně doplnit výuku i rodinnou debatu.

Proč (ne)poslouchat Nohavicu

Jiří Karban, 5/2022
Hltáme skvělá díla, obdivujeme špičkové umělecké výkony a většinou neřešíme, že umělci ve svých životech bloudí, zakopávají nebo rovnou selhávají. Měli bychom je vnímat celistvě – a tím mobilizovat kritické myšlení?

Souboj pamětí

Jiří Karban, 4/2022
V hodinách dějepisu by se nemělo zapomínat na sdělení, že poznávání historie nikdy nekončí. Každá dobová interpretace dějin si říká o přezkoumání, kritické zpochybnění, doplnění.

Přichází éra hypochondrů?

Jiří Karban, 3/2022
Máme nakročeno k budování hypochondrické společnosti? Zdánlivě provokativní otázka roste na poli dvouletých zkušeností s pandemií. Zkusme hledat výhybku, jak z toho ven.

Odpojení, přepnutí, nevšímaví

Jiří Karban, 2/2022
Kmen sluchátkářů se nápadně rozrůstá. Kdekdo si rád zacpe uši. Přemýšlejme, zda je to jen móda, generačně podmíněná záliba, nebo projev vyhroceného individualismu. Jisté je, že mění zažité způsoby komunikace.

Děkuji…

Jiří Karban, 10/2021
Vzácné chvíle adventního ztišení nám umožňují přemítat o tématech, na která v průběhu roku nezbývá čas. Třeba o tom, jak zacházíme se zdánlivě obyčejnými výrazy. Dobrým příkladem k zamyšlení je slovo děkuji.

Anatomie svobody

Jiří Karban, 9/2021
Buďme rádi, když nám naše děti kladou nepříjemné otázky. A nezlobme se na ně, jestliže se nastřelují do událostí a období, na která často nekriticky vzpomínáme.

Než se staneš podřízeným

Jiří Karban, 8/2021
Většina sedmáků či osmáků si ani ve snu neumí představit, jak se jejich život změní už za pouhých pět nebo šest let. Nakročení do pracovního procesu je náraz, šok, prostě setkání s realitou. Jak se na to připravit?

Znáte idoly svých dětí?

Jiří Karban, 7/2021
Tušíte, ke komu vzhlížejí vaše děti nebo žáci třídy, kde učíte? Není vůbec snadné říct, kdo je z pohledu školáků idolem číslo jedna, dva, tři. Scéna zbožňovaných figur je totiž stejně nepřehledná a pestrá jako současná mediální a komunikační nabídka.