Online archiv

Autor: Jiří Karban

Učitele potřebujeme celý život

Jiří Karban, 8/2023
Mnozí z nás mívají problém s vnímáním, vyhodnocováním a projevováním zpětných vazeb. Ve vyhrocených případech je odmítáme. Nedochází nám, že si tím komplikujeme život a zřejmě o něco přicházíme. V rodině, ve škole, ve společenských vztazích.

Příliš živá historie

Jiří Karban, 7/2023
Často se zdá, že česká společnost si neví rady s dědictvím 80. let minulého století. A teď si představte, že stojíte před úkolem převyprávět žákům, jak se žilo v období normalizace a jak to v některých ohledech souvisí s vývojem po roce 1989.

Kurs vlastenecké identity

Jiří Karban, 5/2023
Pokud chcete s dětmi mluvit o smyslu vlastenectví a jeho projevech, využijte dvě výrazné příležitosti, které nabízí měsíc květen. Na praktických ukázkách je možné demonstrovat hloubku i mělkost hojně užívaného pojmu.

Před prvním mejdanem

Jiří Karban, 4/2023
Vaše dítě se jednoho dne ocitne ve stavu změněného vědomí. A může to být nebezpečné. Leckdo si takovou představu nepřipouští. Jiný z rodičů tuší, že to patří k životu. Někomu se v této spojitosti spustí paměťové záznamy z dávných let.

Dejte šanci mladým básníkům!

Jiří Karban, 3/2023
Napadlo vás, že byste ve vaší škole založili klub poezie? Odsudek slovem nadbytečnost není namístě. Berte to jako výzvu pro kreativní češtináře, kteří zpozorovali, jak se v lavicích tu a tam projevuje tvůrčí duch začínajících veršotepců. Podchytit ho včas a probudit zájem o část literatury, nad níž mnozí ohrnují nos, může být dobrý úkol pro jarní sezonu. Co říkáte?

Proti paměťové lenosti

Jiří Karban, 2/2023
Není ostuda něco vědět, a přitom se obejít bez vyhledávače na netu. Věta, kterou by měli mít v repertoáru rodiče, učitelé a další lidé, kteří mají vliv na formování současných školáků. Jinak hrozí, že vyrostou generace prázdných hlav závislých na nepřetržitém připojení.

Prezidentské volby v mediální výchově

Jiří Karban, 1/2023
Blížící se přímá volba hlavy státu vyvolává vášně. Můžeme se o tom přesvědčit při pohledu do médií nebo i v běžné komunikaci s kolegy, sousedy, příbuznými. Jako by někdo testoval, jak jsme na tom s kritickým myšlením.

Jak se naučit odpouštět

Jiří Karban, 10/2022
Pokud by existovaly kurzy velkorysosti a jejich absolventi by ovládli českou společnost, připadali bychom si jako v ráji. Jak to udělat, abychom se takovému stavu přiblížili? Začněme u sebe. Doba adventní nám k tomu dává příležitost.

Na školní demonstraci

Jiří Karban, 9/2022
Učte děti, že shromažďování na náměstích nemusí vždy působit jako totální koncentrace hněvu a zoufalství. Demonstrace může být kultivovaná a třeba i vtipná. Přitom splní svůj účel víc než setkání, kde se pouze nadává a vyhrožuje násilím.

Voda, teplo, světlo a jiné záhady

Jiří Karban, 8/2022
Voda teče, hořáky hoří, radiátory topí. Doma je útulno. Není to tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Období energetických a dalších krizí nás může inspirovat k působení na generaci starších dětí. Vysvětlit jim, že zažitý komfort není automatický.

Komunální volby očima školáka

Jiří Karban, 7/2022
Volby do městských a obecních zastupitelstev se blíží. Lapačů volebních hlasů si v těchto dnech musí všimnout i největší ignorant. Plakáty nejspíš visí i nedaleko vaší školy. Ověřte si, jak zmíněný karneval vyretušovaných hlav vnímají vaši svěřenci.

Když se zpívá o válce

Jiří Karban, 6/2022
Angažované písně. Někdo si vzpomene na totalitní festival v Sokolově a jiný se už předem ošívá při pomyšlení na skladby ušité horkou jehlou. Bývají trapné, ale ne všechny. Schválně si poslechněte songy reflektující ruskou agresi na Ukrajině. Mohou vhodně doplnit výuku i rodinnou debatu.