Online archiv

Autor: Mgr. Marie Těthalová

Pláčem můžeme reagovat skoro na cokoli

Mgr. Marie Těthalová, 2024_06_cerven
Drobná dětská kniha, přitom velké téma. Smutek, pláč, rozčarování. Proč Gustík brečí? Co ho tak vykolejilo? O knize i dětských emocích jsem si povídala s nakladatelskou redaktorkou a překladatelkou Pavlou Nejedlou.

Jak dítě slabikuje z knih

Mgr. Marie Těthalová, 2024_06_cerven

Průvodce klidnou výchovou

Mgr. Marie Těthalová, 2024_06_cerven
Co dělat, když nám věci nejdou tak hladce, jak bychom chtěli? Co když nás děti rozčílí? Odpovědí může být mindfulness neboli všímavost, technika, kterou máme spojenou s jógou nebo meditací, ale nachází prostor i v běžném životě.

Obědy zdarma rozpočet příliš nezatíží a pomohou mnoha dětem

Mgr. Marie Těthalová, 2024_06_cerven
Jak se sociální situace rodiny promítá do vzdělávání? Proč současné územní členění nepřispívá k vyrovnané vzdělávací nabídce? Těmito tématy se zabývá analytik Jan Zeman z organizace PAQ Research, která má kvalitní vzdělávání jako jeden ze svých cílů.

Už předškoláci chápou hodnotu peněz

Mgr. Marie Těthalová, 2024_05_květen
Říká to Martin Smrž, který se zabývá rozvojem finanční gramotnosti. Povídali jsme si o tom, jak dětem téma peněz a rozpočtu přiblížit a proč je tak důležité věnovat se finanční gramotnosti již u předškoláků.

K domácímu násilí může dojít víceméně v každém vztahu

Mgr. Marie Těthalová, 2024_05_květen
Důležitá je proto prevence a také jisté povědomí o tom, kdy se ze zdravého vztahu stává nezdravý. U domácího násilí navíc nejde „jen“ o fyzické ubližování. O mnoha formách tohoto závažného společenského fenoménu jsem si povídala s terapeutkou Lucií Horníkovou.

Stačí ti k němu pouze manuál…

Mgr. Marie Těthalová, 2024_05_květen

Když poznáme, jak funguje lidská psychika, budeme empatičtější

Mgr. Marie Těthalová, 2024_04_duben
Říkají to psycholožky Karolína Peruth a Tereza Jirotka Beníčková, které se kromě vlastní terapeutické praxe věnují popularizaci psychologie. Veřejnosti jsou známé jako Psycholožky v županu a nedávno vydaly stejnojmennou knihu.

Hlas je přirozený lidský projev

Mgr. Marie Těthalová, 2024_04_duben
Projevit ho, zazpívat, je pro nás ale někdy docela těžké. Se spisovatelkou a hudebnicí Barborou Klárovou jsem si povídala o hudbě i zpěvu a také o ukolébavkách, které sice původně psala pro svou dceru, ale usínat s nimi může každý.

Usnu a vstanu…

Mgr. Marie Těthalová, 2024_04_duben

Liberecká Motyčkovic klika

Mgr. Marie Těthalová, 2024_03_březen
Na okraji Liberce se nachází volnočasové zařízení nazvané Motyčkovic klika. Nabízí řadu aktivit, od letních táborů přes pobytové akce během školního roku po různé tvořivé dílny. Jeho součástí je i místnost pro multismyslovou stimulaci známou jako snoezelen.

Děti a jóga k sobě patří

Mgr. Marie Těthalová, 2024_03_březen
O józe, jejích benefitech a možnostech, a také o tom, jak je možné toto cvičení zapojit do práce s dětmi v mateřské škole a školní družině, jsem si povídala s Vladimírou Ottomanskou.