Proč zrovna ona?

Vybrat si partnera není jako zajít si do obchodu s jasnou představou o tom, co potřebujeme. Tady platí pravidla, která vlastně nikdo pořádně nezná, a přesto bychom si hledání tak rádi ulehčili.

Kdyby už konečně někdo přišel na to, podle jakého klíče si my lidé vybíráme svůj protějšek, a kdyby dokonce navrhl nějaký funkční způsob, jak nám to ulehčit, byl by už dostal Nobelovu cenu. Možná Nobelovu cenu míru, protože na světě sužovaném trápením a rozchody by zavládl mír. Anebo by se z toho člověka přinejmenším stal milionář.

Jenže něco takového bohužel zatím nikdo neobjevil. I když se o to lidstvo snaží odnepaměti. Už dohazovačky měly svá kritéria, podle kterých dohadovaly sňatky mezi rodinami (někdy podle vzoru židovského vtipu: „Ona je ošklivá, on je slepý – dokonalý pár!“). Jenže v naší části světa už doba pokročila a při hledání životního partnera jsme odkázáni sami na sebe. A to někdy bolí. Takže se mnozí z nás snaží vyjít štěstí trochu vstříc a maličko si ho „pojistit“. V době seznamovacích portálů máme dokonce i možnosti, jak na to jít jinak. Jako Pavlína, která to zkusila sofistikovaně, přes seznamku:

„Byla jsem zrovna dost na dně a zklamaná z podivného, náhlého konce předchozího vztahu. A když jsem o tom přemýšlela, říkala jsem si, že několik mých předchozích známostí byly dost divné typy. Neměli jsme spolu mnoho společného, snad jen na začátku. A pak to vyšumělo. Takže jsem zase stála úplně na začátku hledání, třicítku na krku a o nic moudřejší než dřív. Chtěla jsem vyzkoušet něco jiného, a tak jsem se přihlásila na jednu seznamku, která nabízí partnerský test. Vyplníte nekonečné množství otázek a doufáte, že vám skrytý vševěd najde toho pravého. Našel jich hned několik, pěkně seřazených podle procenta shody. Se všemi jsem se postupně sešla. Většina byla docela fajn. Pěkně jsme si u kafe popovídali o společných zájmech. A zanadávali na politickou situaci, protože i v tom jsme se shodovali. Jen něco chybělo, chemie, nevím. A nakonec mi připadalo, že bych se v takovém vztahu strašně nudila… Tak nevím, existuje vůbec nějaký test, podle kterého by vám někdo vybral partnera pro život?“

Správná otázka. A častá. Existuje nějaké spolehlivé psychologicky podložené, dostatečně spolehlivé orákulum? Odpověď tušíte. Bohužel… První, co laika napadne, je, že stačí zjistit, jaké „typy osobnosti“ anebo „temperamenty“ se k sobě hodí, a pak už jen vytvořit pěkný test, který lidi roztřídí. Tady ale narazíme hned na začátku, protože stojíme před otázkou, co je to ta osobnost. Jak ji popíšeme? Jak zohledníme, že i osobnost člověka se v čase mění a ten, kým jsme byli, není tak úplně tím, kým budeme po deseti letech vztahu. Které rysy osobnosti jsou pro vztahy rozhodující? A jak to všechno spojit dohromady s dalšími okolnostmi, které nám mluví do toho, koho si povedeme k oltáři? Se zájmy, rodinou, zkušenostmi s výchovou a naší vizáží… Prostě tudy zatím spolehlivá cesta nevede. Provozovatelé seznamek se obvykle shodnou na tom, že seznamovací testy nám spíš pomůžou, abychom neztráceli čas. Abychom nemuseli políbit příliš mnoho žabáků, než najdeme prince, poeticky řečeno.

Být si sympatičtí

Takže podle čeho vybíráme? Máme tu mnoho faktorů, které jsou důležité, a každý z nich má svá vlastní pravidla. Začněme u toho, který je nejvíc nasnadě. Vědci se vzácně shodují na tom, že prvním sítem, které rozhoduje o přitažlivosti, jsou obyčejné sympatie. Sympatie vznikají na základě podobnosti, nejen v partnerském vztahu, ale i jinde. Jsi mi podobný? Máš stejné názory na důležité věci? Máš rád stejné jídlo, líbí se ti stejná hudba, volíš stejnou stranu, chováš stejné zvíře jako já? Jsi mi sympatický. A čím víc podobností, tím větší sympatie z obou stran. Proto běžné testy, podle kterých vybírají potenciální dvojice seznamovací portály, kladou tolik otázek ohledně zájmů, preferencí, zálib. Ale sympatie samy o sobě ještě nestačí. Je zapotřebí něco dalšího.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Psychologie dnes nebo v online archivu.

Kateřina Rodná

Mgr. Kateřina Rodná (1974) je psycholožka a psychoterapeutka, věnuje se individuální a rodinné terapii a poradenství. www.dobryzivot.com