Tajemné nemoci a zázračné léky

Kouzelné přípravky a zázračné substance prodávané důvěřivým jsou staré jako lidstvo samo. Jejich forma a obsah se mění podle situace na „trhu s nemocemi“ nebo nepříjemnými stavy spojenými s během života. Ušetřeny nejsou ani děti.

Nedávno se na mne obrátil prodejce tablet s kmenovými buňkami z daňčí placenty dováženými ze Singapuru. Jde podle něj o všelék, vhodný pro kojence, lidi s Alzheimerem i rakovinou všeho druhu a ve všech stadiích. Zeptala jsem se na certifikát biologické nezávadnosti, neboť jde přece o dovoz extraktu z placenty volně žijícího živočicha a metodu, jíž se kmenové buňky uchovají v tabletě živé. Hovořil o pěti moderních postupech, které nezná, protože není lékárník. Certifikáty ani studie mi neposlal a označil mě pohrdavě za typického skeptika. To, kolik kouzelné tablety stojí, jsem se už nedozvěděla. Ale budou asi pěkně drahé, když mi předtím nabízel provizi z prodeje.


Od vodiček k pilulkám

V minulosti se věřilo v léčivou moc vody. A tak naši předkové mohli za značný peníz pořídit různé nápoje lásky, vodičky proti uřknutí a celé spektrum různých vodiček na růst vlasů, potence či poprsí – na trzích či prostřednictvím zásilkové služby.

Čas oponou i trhem trhnul, medicína se vyvinula a používá metody operativní, aplikaci léků v podobě injekcí a tablet plných účinných látek. Víru v zázračnou vodu a vodičky nahradila víra ve všemocnou tabletku či kouzelnou injekci. Pozornost a aktivita prodejců se zaměřila tímto směrem. 

Dostupnost kvalitní diagnostiky kazí obchody a vyžádala si další posun v taktice. Je třeba vyrobit tajemné nemoci, stavy, o nichž váš doktor nemá ani ponětí, a nabídnout léčbu tam, kde „moderní medicína selhává“. Metoda léčení neexistujících nemocí se zaměřuje na hypochondry a úzkostné, nově na obézní či osamělé – a většinou uškodí jen peněžence důvěřivého člověka. Neúčinný lék na neexistující chorobu většinou nemívá žádné účinky, tedy ani ty vedlejší. 

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola nebo v online archivu.

Kateřina Cajthamlová