Online archiv

Autor: Kateřina Cajthamlová

Jak zvládnout pocit viny a studu

Kateřina Cajthamlová
Máte doma citlivé dítě, které si je vědomo svých vin, chyb a omylů? Jak naučit děti omlouvat se i odpouštět, litovat vin a napravovat chyby?

Otužilost jako životní postoj

Kateřina Cajthamlová, 6/2020
Slovo otužilost má slovní základ ve slově tuhý. Dříve sokolové říkali: „Tělo tuž – vlasti služ.“ Dnes tohle slovo už často neuslyšíte – a už vůbec ne od mladé generace. Pojďme vrátit otužilost do slovníku a života nás i našich dětí!

Chci přibrat!

Kateřina Cajthamlová, 06_2020
Při úvahách nad touto širokou problematikou jsem si uvědomila, jak pacienti s nadváhou a podváhou řeší v lecčems tytéž starosti i to, v čem se tyto dvě skupiny lidí „s nevhodným číslem na váze“ liší. Posuďte sami…

Jaro je tu!

Kateřina Cajthamlová, 5/2020
S jarem se kolem nás i v nás samotných děje řada změn. Není náhodou, že římský kalendář začínal právě na jaře a byl zasvěcen bohu války – Martovi.

Strach, hněv a panika v době pandemie

Kateřina Cajthamlová
Žili jsme si pětasedmdesát let po druhé světové válce tady v Evropě v relativním klidu a bezpečí. Nebojovali jsme s přírodou o holý život, ale soutěžili na sociálních sítích o počet lajků. Do 1. března 2020 jsme si vyráběli virtuální stres, teď máme reálný. V České republice se objevil první případ nákazy koronavirem.

Kolik stojí zdravé dítě?

Kateřina Cajthamlová, 3/2020
Když jsem si položila tuto poněkud provokativní otázku, zdálo se mi, že zjistit odpověď bude snadné. Ale výdajů je tolik, že jsem se docela zapotila. Mít děti totiž není žádná levná záležitost.

Dětské smysly a civilizační nesmysly

Kateřina Cajthamlová, 2/2020
Myslíte si, že máme pět, šest nebo více smyslů? Už z otázky je zřejmé, že smyslů máme rozhodně víc než pět – a dokonce možná i víc než deset. A další stále přibývají tak, jak se o sobě dík vědě víc a víc dozvídáme.

XXXL kupředu!

Kateřina Cajthamlová, 2/2020
Koncem ledna vstoupil do českých kin dokumentární snímek Pěkně tlustá sebeláska. Je o vzpouře čtyř dívek proti obecnému vnímání obézních lidí. Co je špatného na tom, že se chceme také moderně oblékat, chodit se koupat v bikinách nebo tančit, prostě žít jako ti druzí, ptají se tyto mladé ženy. A nastolují otázku, zda se boj s obezitou nestal spíš bojem proti obézním lidem.

Strach z doktora je nakažlivý

Kateřina Cajthamlová, 1/2020
Bojí se vaše dítě doktora, anebo utíká do nemoci? A jak jste na tom vy?!

Hitparáda šíleností v jídelníčku teenagerů

Kateřina Cajthamlová, 10/2019
Máme za sebou třicet let od sametové revoluce, která přinesla spoustu změn nejen do naší politiky, ale i do našich obchodů. Děti si mohou za kapesné kupovat kdeco – fronty vymizely a nabídka různých pamlsků se velice rozšířila. Některé jsou pro dětský organismus ale vysloveně nevhodné. Vybrala jsem pět nejčastějších a nejšílenějších příkladů.

Aby příchod sourozence nebolel

Kateřina Cajthamlová, 9/2019
Jak zvládnout přírůstek do rodiny a zachovat duševní pohodu svého stávajícího dítěte?

Mají se rodiče učit s dětmi?

Kateřina Cajthamlová, 9/2019
Děláte s dětmi domácí úkoly? Zkoušíte je doma z probrané látky? Píšete za ně slohovky a čtenářské deníky? A má vůbec rodič suplovat práci učitele?