Online archiv

Autor: Jitka Neradová

Jak nezabloudit

Jitka Neradová, 9/2022
„Musíš jim ukázat různé cesty,“ říkávala moje první paní ředitelka, když jsem si zoufala z protočených očí osmáků v Národní galerii. Ani v jiných galeriích či na výtvarných dílnách, jak se tehdy říkalo workshopům, to nebylo lepší. Zdálo se, že výtvarné umění děti prostě nebavilo.

Co vlastně učit?

Jitka Neradová, 8/2022
Nedávno se mě kdosi ptal, co je dneska důležité učit. Ne snad že bych nevěděla, co je obsahem současných rámcově vzdělávacích plánů, ale dumala jsem o tom, co je pro budoucnost dnešních dětí vlastně podstatné. Co je máme učit?

Zrušíme osmiletá gymnázia?

Jitka Neradová, 7/2022
Učím na osmiletém gymnáziu. Od samotného počátku své pedagogické praxe se výzva ke zrušení osmiletých gymnázií vrací jako bumerang. Vždycky se objeví někdo na politické scéně, kdo vášnivě prohlásí, že osmiletá gymnázia jsou elitářská, likvidují základní školství a že je třeba je zrušit. Nejlépe ihned.

Neloajální kolega

Jitka Neradová, 5/2022
Soudě podle debat ve veřejném prostoru je dnes rozhádaný kdekdo. Každý totiž ctí tu svoji pravdu a je překvapen, že jiní mají zase tu svou. Skutečnost je ale možná mnohem horší, než se na první pohled zdá. Patrně totiž vymizela jedna kdysi důležitá vlastnost a tou je loajalita.

Pravopis v pedagogickém sboru

Jitka Neradová, 5/2022
Není tomu tak dávno, co se mi svěřil jeden rozladěný tatínek, že mu pořád píše třídní učitelka jeho dcery. Předmětem jeho rozladění ale nebyly časté maily, nýbrž fakt, že každý mail byl plný pravopisných chyb. Paradoxní navíc bylo, že si dotyčná stěžovala, jak studentka tápe v gramatice. A žádala rodiče, aby se dceři v tomto směru věnovali.

Na jehlách pochybností

Jitka Neradová, 10/2021
Je to takřka hamletovská otázka – očkovat, nebo neočkovat? Být, či nebýt? Toto dilema řeší dnes kdekdo. Mnohde se bohužel původní premisa mění v takřka existenční drama – pustit do práce, nebo nepustit?

Ukradená historie

Jitka Neradová, 9/2021
Co si pamatujete ze školního dějepisu? Řekla bych, že patrně tak zlatou bulu sicilskou a upálení Jana Husa. Vlastně ani nevím, proč zrovna tyto dva letopočty uvíznou v hlavě. A lidé pak na základě těchto poznatků zarytě tvrdí, že dějiny jsou jen o letopočtech a že je škola z historie nic nenaučila.

Kariéra ve školství?

Jitka Neradová, 9/2021
Dá se ve školství udělat kariéra? Jistě, jde o poněkud zavádějící otázku. Lépe by asi bylo ptát se, kam se dá posunout? Neskončit v opakující se rutině a stereotypech, protože k těm to mnohdy velmi svádí. Stačí pár let za katedrou a už běháte v návycích jako veverka v kleci.

Jak se nezbláznit on-line

Jitka Neradová, 6/2020
Jitka Neradová učí dějepis na pražském Gymnáziu Thomase Manna. A také píše knihy o historii. Pro nás popsala rozdíl mezi vyučovacím dnem dříve a nyní.

Odpor ke škole jako módní trend

Jitka Neradová, 9/2019
Člověk nemusí být ani dítě školou povinné, a přesto má pocit, že školu nesnáší. Většině lidí se i v hluboké dospělosti rozzáří oči při začátku prázdnin. Na někoho stejně funguje i magické slovo přestávka. To se všem ve tváři rozlije blažený výraz pohody. „Konečně!“ – dá se číst ve spokojených obličejích jako v otevřené knize.

Psace, nebo tiskace?

Jitka Neradová, 8/2018
Nedávno se mě dítko v primě zeptalo, zda musí psát psacím písmem. Svým dotazem mě zaskočilo. Automaticky totiž při psaní předpokládám psací písmo. „Proč chceš psát tiskace?“ zajímalo mě. „Aby se mi líp psalo,“ zněla odpověď.

Do první třídy

Jitka Neradová, 6/2018
Nedávno jsem se zúčastnila jako pasivní posluchač dialogu matek několika budoucích prvňáčků. A to jsem tedy valila oči! Předpokládala jsem starou dobrou klasiku – vyberu si školu, dojdu s dítětem k zápisu, který trvá čtvrt hodiny, a jde se domů. A v září do školy. Vyberu si logicky školu, kterou chci, to je, předpokládám, již porevoluční samozřejmost…