Online archiv

Vydání: 6/2023

Tajemství elektřiny, včel i hlaholice

Matěj Toman, 6/2023
Srovnání spermií savců, úniková hra i podpis v hlaholici. Na to vše láká návštěvníky sedmý ročník Veletrhu vědy. Na největší vědecké akci v Česku se odborníci podělí o nejnovější vědecké poznatky a přesvědčí děti i dospělé, že věda je zábava.

Třída smrti na pranýři

Jan Nejedlý, 6/2023
Režisér Pavel Soukup natočil v roce 2013 studentský animovaný film Třída smrti. Šlo o bakalářskou práci, takže snímek získal jen omezený ohlas. O dekádu později tento sedmiminutový film promítla učitelka třeťákům na jedné ostravské základce a nastalo haló.

Čeští spisovatelé ve škole i za školou

Jan Nejedlý, 6/2023
Nakladatelství Listen vydává čas od času tematické soubory povídek současných českých prozaiků. Nejnověji padla volba na téma školství. Svazku Ve škole i za školou dominují ženské autorky v poměru 8:2 – a jde o samé těžké váhy (Mornštajnová, Dvořáková, Bolavá, Katalpa aj.). Tíha ostatně naplňuje i většinu příběhů v knize.

Když se tříští křehké světy

Jiří Lacman, 6/2023
V České republice si každý rok vezme život přes 1200 lidí. Znamená to, že každý den zemřou vlastní rukou tři až čtyři z nás. Zvláště alarmující je pak skutečnost, že sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí u mladých lidí ve věku 15-24 let.

Pusa pro Azora

Kateřina Cajthamlová, 6/2023
V minulém čísle jsme přinesli článek o alergiích způsobených domácími mazlíčky. Ještě než se pustíme do inventury dalších nemocí spojených s různými živočichy, zopakujme si pozitiva soužití člověka a zvířete. Řádně očkovaní a veterinářem sledovaní domácí mazlíčci mají pozitivní vliv na imunitní kondici člověka, snižují výskyt úzkostí a pomáhají při rehabilitaci dětí i dospělých. Osamělým lidem zas domácí zvíře nahrazuje sociální kontakty.

Sebevražedné myšlenky

Alena Večeřová Procházková , 6/2023
Co dělat, když dítě, které už dochází k psychologovi, opakovaně říká, že má sebevražedné myšlenky? Jaká je první pomoc? Je možné ho okamžitě odvézt do spádové psychiatrické léčebny? Nebo na pohotovost do nemocnice? A existuje po zaléčení pro tyto děti možnost nějakého ozdravného pobytu v ozdravovně typu lázně Jeseníky?

Na Englišce se věnují nadaným dětem

Drahomír Streit, 6/2023
Inkluze přinesla do školství mnoho pozitiv, ale záhy se projevily i zápory. Tím největším je minimální prostor pro vzdělávání nadprůměrně inteligentních dětí, jež byly v rámci inkluze odsunuty na druhou kolej. Nedostatek času, problematické úpravy osnov či pomalé tempo výuky přizpůsobené pomalejším dětem měly výrazný dopad na kvalitu vzdělávání nadaných žáků. Některé školy se s tím nesmířily. ZŠ Englišova v Opavě se zařadila do konceptu Světa vzdělání a rozjela projekt Třída Opava pro nadané děti. O tom, co všechno tento projekt obnáší, jsme si povídali s učitelkou Danou Jarošovou.

Ke dvěma výročím Jaroslava Haška

6/2023
Je to sice oslava trochu oklikou – ať toho výročí úmrtního v lednu, nebo toho narozeninového v dubnu –, ale právě takové měl velký mystifikátor Jaroslav Hašek (1883–1923) ze všeho nejradši. Pojďme si představit jednu literárně-historickou kuriozitu. Směle do toho!

Cvrnkací kroužek

Šárka Kubcová, 6/2023
Když zavřete oči a vrátíte se v myšlenkách do her svého dětství, možná se vám ze všech koutů vzpomínek vykutálejí veselé pestrobarevné kuličky. Vybavíte si ten pocit, kdy jste vyběhli s kamarády ven, abyste se utkali v kuličkové bitvě a získali některou z barevných hliněnek či průhledných skleněnek s magickými tvary uvnitř. Možná už jste na kuličky zapomněli. Není to škoda?

Strážci, hráči & spol.

6/2023
Jaké jsou příčiny chronicky se opakujícího problémového chování žáků či jejich nespolupráce s učitelem? Co všechno se může skrývat za tím, když žáci podávají permanentně slabé výkony v některém předmětu, nepracují dobře ani na rutinních úkolech, jsou apatičtí a nespolupracují ani v rámci tvořivých učebních činností, stále zapomínají pomůcky i domácí úkoly, přerušují učitele, vykřikují a baví se, výuku stále komentují...

Umělá inteligence je skvělá!

6/2023
Pekelně jsem se musela soustředit, a přesto si pak spoustu pojmů dodatečně dohledávat. Eva Nečasová je v problematice umělé inteligence ponořená zcela. A její zápal je nakažlivý. Vidí dál a ví, že naše děti budou za pár let žít s umělou inteligencí ruku v ruce, a tak jim nejenže nesmíme bránit, my jim musíme včas dát do rukou správné nástroje. Eva Nečasová na své platformě AI dětem už dávno začala. Přidáte se?

Prodloužení školní docházky

Jiří Lacman, 6/2023
Ministři školství se u nás mění jak na obrtlíku. Za necelý rok a půl fungování vlády Petra Fialy, mimochodem též někdejšího ministra školství, stanul v čele resortu již třetí muž. Bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek se v problematice vzdělávání orientuje zjevně lépe než jeho předchůdce. Ministrovo představení vizí, kam se by se mělo ubírat české školství, však hned v úvodu vyvolalo rozpaky