Online archiv

Vydání: 7/2023

Domů nevidíš

7/2023
Zuzana Cesneková vede neziskovou organizaci Barevný svět dětí. Aktuálně pracuje na Karlově univerzitě. Co vzniklo spojením pedagogické fakulty s neziskovkou, o tom se už od června mohou přesvědčit učitelé českých škol. Nejen o projektu Domů nevidíš, ale i o smyslu neziskového sektoru si povídám s dámou, jež mu zasvětila celý profesní život.

Nevyklánějte se z oken

Sabrina Karasová, 7/2023
Přestože si předsevzala, že se navždy zdrží moralizujících poznámek na adresu doby z pozic osoby postižené pokročilým věkem, Sabrina Karasová porušila své osobní principy. A přichází s následujícím apelem.

WTF? Modelka v učebnici dějepisu?

Jan Nejedlý, 7/2023
O žádné jiné knize se v uplynulé okurkové sezóně tolik nemluvilo jako o badatelské učebnici dějepisu pro 9. ročník nazvané protimluvem Soudobé dějiny. Nakolik vyhrocená diskuse odrážela současné dění v Ústavu pro studium totalitních režimů, netušíme. Za zmínku však učebnice stojí.

Pokusní králíci ve školní lavici

Jitka Neradová, 7/2023
Děti se většinou do školy těší. Zkazí se teprve dlouhodobou školní docházkou. A nemalou měrou narážkami dospělých, kteří s oblibou děti straší: „Počkej, ve škole ti ukážou. Na druhém stupni tě srovnají…“ Proti tomuto rozšířenému návyku se jen těžko bojuje.

Příběhy z ústavní péče

Pavla Koucká, 7/2023
„Pavlo, děkuji vám za váš lidský přístup a klidnou energii. Rád jsem poznal někoho, kdo (snad!) není píča.“ Takové věnování mi napsal do své knihy Nebuď p*ča autor Tomáš Morávek poté, co jsme měli společnou besedu se čtenáři na veletrhu Svět knihy. Zaujetí lidským přístupem a klidnou energií bylo oboustranné. A Tomášovu knihu jsem posléze „zhltla“ prakticky na posezení. Jde o útlou a velmi čtivou publikaci umožňující vhled do soudobé ústavní péče o děti.

Lunární cyklus ženy

Kateřina Cajthamlová, 7/2023
Menstruační cyklus je v širším slova smyslu definován jako pravidelně se opakující změny celého organismu pod vlivem ženských pohlavních hormonů vylučovaných vaječníky v období od první menstruace do klimakteria. V užším slova smyslu jde o cyklické změny děložní sliznice pod vlivem hormonů. Smyslem tělesných změn je příprava děložní sliznice na uhnízdění a další vývoj oplodněného vajíčka.

Spouštěče duševních poruch

Alena Večeřová Procházková , 7/2023
Je pravda, že i tzv. měkké drogy včetně marihuany mohou vyvolat závažnou duševní nemoc, která by bez užití drogy zůstala v mozku jen latentně a nemusela by se po celý život projevit? Může se spouštěčem úzkostných stavů či depresí stát také nadužívání energetických nápojů, případně kratomu?

Může žák s epilepsií na školní výlet?

Tereza Leperlier, 7/2023
Mnoho lidí vnímá epilepsii jako hrůzostrašné onemocnění, po jehož vypuknutí nemocnému naprosto končí život. Jak je to ale doopravdy? Přinášíme rozhovor s maminkou osmileté Aničky, které byla před dvěma lety diagnostikována epilepsie. Jak zvládla nástup do první třídy a proč nakonec vše skončilo změnou školy?

Mölkky: přesné oko a trocha štěstí

Šárka Kubcová, 7/2023
Hledáte pro své dítě aktivitu, u níž nechybí adrenalin a zároveň rozvíjí sociální interakci? Činnost vyžadující logiku, rychlé počítání, pekelné soustředění, schopnost přesného míření na cíl a taktiku? Přesně tuto kombinaci dovedností vyžaduje tradiční finská házecí hra s tajemným názvem mölkky.

Vstříc dospělosti

7/2023
Přes léto sice moc nových knížek nevyšlo, ale tím víc bylo času na přečtení těch, co vyšly těsně před prázdninami. A že jich bylo, že jich je!

Vzdělávání učitelů ve Francii

Lucie Zormanová, 7/2023
Ve Francii se nestává, že by se na pedagogickou fakultu dostal někdo, kdo vlastně nechce učit. Pokud jde o dostupnost pedagogického vzdělání, univerzity nevypisují přijímací zkoušky, i když určitá selekce existuje. Výběr kandidátů je nejčastěji prováděn na základě dosavadních studijních výsledků či motivačních dopisů. Vzdělávání budoucích učitelů je bezplatné. Studenti hradí pouze administrativní poplatek, který činí několik stovek eur.

Global Teacher Prize 2023

Radek Aubrecht, 7/2023
V pražské Valdštejnské zahradě proběhlo již tradiční předávání prestižních cen Global Teacher Prize Czech Republic. Cílem této soutěže je ocenit inspirativní české učitele.