Online archiv

Vydání: 9/2023

Nekrofilní atmosféra devadesátých let už ve škole není běžná

9/2023
„Když mám příležitost vlézt někomu do hodiny, tak to udělám,“ říká dramaturg a scenárista České televize Tomáš Feřtek. Člověk, jehož práci můžete aktuálně v České televizi sledovat, ať už díky reprízám úspěšného seriálu Ochránce, či nově v dokumentárním seriálu Jak se dělá dobrá škola.

Ervín Bedrníček, 9/2023
Expert na vzdělávání Alan Loula vyšel z televizního studia, kde právě skončila debata o českém školství, a usmíval se pod vousy. To jsem jim to zase nandal, říkal si a v duchu si opakoval své nejlepší diskusní špílce.

Což takhle dát si off-line?

Matěj Toman, 9/2023
V dnešní době se stále větším rizikem, zejména u nejmladší generace, stává obyčejný mobilní telefon. Sociální sítě a hry, které tři čtvrtiny mladistvých vyhledávají sedm dní v týdnu, vyvolávají pocity bažení, zvyšují hladinu dopaminu a mohou vést až k hazardnímu chování. Navýšení času stráveného on-line se však týká i dalších segmentů populace. Ukázal to nový průzkum digitálních závislostí.

Kafka na TikToku a jiné divy

Jan Nejedlý, 9/2023
Franz Kafka rezonuje mezi dnešní mládeží. Videa s hashtagem #kafka, kde fanoušci sdílejí ukázky z autorova díla, zaznamenala na sociální síti TikTok sto padesát milionů shlédnutí.

Jdete do devítky?

Jitka Neradová, 9/2023
Další z mnoha ministerských nápadů, jak ušetřit na školství, je objevná myšlenka o zrušení devátých tříd. Jako by to tady už několikrát nebylo? Jsou generace, které ani devítku nezažily, jiní ji měli jako sběrnou, volitelnou či z nutnosti.

Máma je emočním srdcem rodiny

Pavla Koucká, 9/2023
Do mé psychoterapeutické praxe přichází řada přetížených matek. Líčí mi, co vše pro své blízké dělají, a přitom se peskují, že nedělají dost: šidí práci, málo se věnují dětem, zanedbávají domácnost a na manžela už vůbec není čas. „A co děláte pro sebe?“ ptám se. Následuje obvykle ticho, někdy pláč.

Potravinové alergie u dětí

Kateřina Cajthamlová, 9/2023
Dnešní rodiče se snaží hledat na internetu informace o tom, jak nejlépe prospět svému dítěti a jeho zdraví. Do povědomí laiků se tak vkrádá někdy mírný, jindy kolosální zmatek. Různé subjekty, které chtějí prodat svou produkci, totiž svými články, blogy a dalšími texty na sociálních sítích cílí na rodiče, kteří pak nevědí, čemu věřit. Někteří pro jistotu dětem nasazují různé typy laických preventivních diet.

Vztah nelze přikázat

Alena Večeřová Procházková , 9/2023
Co dělat, když dítě po rozvodu nechce chodit k druhému rodiči, nejčastěji otci, u něhož má trávit jednou za čtrnáct dní víkend? Druhý rodič ho nijak netrápí, jen se dítě u něj nudí, případně si nerozumí s jeho novou partnerkou. Má matka povinnost připravit dítě na setkání s otcem? Mají rodiče naslouchat přání dítěte, i když je v rozporu s rozhodnutím soudu o pravidelném styku rodiče s potomkem? Může v tomto případě pomoct dětský psycholog?

Kacířské myšlenky o finanční gramotnosti

Jitka Neradová, 9/2023
Kdo dnes neučí finanční gramotnost, jako by páchal pedagogickou sebevraždu. V každém ŠVP ji stoprocentně najdeme. A mnohde ji doopravdy i vyučují. Ale…

Mají v USA lepší školství než u nás?

Sabrina Karasová, 9/2023
Kdo čeká jednoznačné hlasité ano, bude dost překvapen. Sabrina Karasová mluvila o výhodách a nevýhodách českého a amerického školství s Petrou Gelbart, která aktuálně zažívá zkušenosti s oběma systémy.

Štěpánka je pořád na nervy

9/2023
Štěpánka Jislová se pohybuje na zdejší kulturní scéně zhruba dekádu. Její první větší práce se datuje do roku 2016, kdy zpracovala scénář Pavla Kosatíka pro komiksovou sérii Češi – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi.

Řízené čtení

Lucie Zormanová, 9/2023
Metodami aktivního učení podporujeme iniciativu žáků, zapojujeme jejich tvořivost a napomáháme k vlastní odpovědnosti za výsledek práce. Edukačních cílů dosahujeme na základě činnosti samotných žáků.