Online archiv

Vydání: 11/2020

Třicetiletý panic a všudypřítomné harašení

Matyáš Zrno, 11/2020
V Deníku N vycházely přes léto příběhy žen, které se staly obětí nejrůznějších forem sexuálního obtěžování. Jsou to příběhy plné jak regulérního fyzického násilí, tak opravdu nepříjemného obtěžování, i případů, které jsou pro někoho traumatizující, ale jiná žena by je třeba byla schopná vyřešit jízlivou poznámkou. Celkové vyznění je takové, že sexuální obtěžování je všudypřítomné. Je to opravdu tak? A nevytváří se naopak tlak na až přílišnou pasivitu mužů? A je vůbec v lidských silách dopracovat se k nějakému manuálu, který by zajistil, aby namlouvání nikoho nezranilo? Na to odpovídá známý psychoterapeutický pár Ludmila Trapková a Vladimír Chvála, sexuolog Petr Weiss, psycholožka Iva Rolederová a střípky z každodenní praxe dodá i barmanka Gabriela Sedláčková.

Psycholožka na chatu

Dagmar Halo, 11/2020
Víme to zcela určitě všichni. K vytvoření poradenského/terapeutického vztahu potřebujeme kontakt, nejlépe ten osobní, dost možná oční. Potřebujeme tělesnost. Dost pravděpodobně mluvící subjekt, který se nějak tváří, nějak vypadá, nějak mluví, možná šišlá, možná se dívá do země, možná vypadá místně anebo nemístně, anebo možná nepůsobí nijak. Všechno tohle jsou ukazatele, kterými klienti komunikují svoje potřeby, zakázky, strasti i radosti. Zkrátka je potřeba si klienty tzv. očichat a dokázat se naladit na vzájemnou spolupráci, dost možná je v pokračování spolupráce účinně motivovat. Jak ale funguje „koronavirová“ psychoterapie po chatu, v mobilní aplikaci enzetko?

Co mě výcvik zvířat naučil o manželství

Amy Sutherland, 11/2020
Myji nádobí u kuchyňského dřezu a můj podrážděný manžel mi pochoduje za zády. „Neviděla jsi moje klíče?“ zavrčí, nazlobeně si odfrkne a vyřítí se z místnosti. Za patami mu běží naše fenka Dixie, vyplašená z toho, jak se její milovaný páníček vzteká.

Partnerské podpásovky

Kateřina Cajthamlová, 11/2020
Od šedesátých let minulého století už ženy pod vlivem sexuální revoluce a emancipace nevidí svou primární roli v mateřství a oběma pohlavím společnost více toleruje nevěru a mnohočetné (i paralelní) sexuální vztahy. Současně se poprvé veřejně propírá dříve utajované obtěžování a šikana v rodině, ve škole a v zaměstnání. Jenže s důslednějším trestáním týrání všech generací v rodině se z aktivní agrese a fyzického násilí stává skrytější manipulace a „podpásovky“ zaměřené na oslabení zdánlivě „dominantního“ jedince ve vztahu. V rodinách tedy někdy narůstá pocit ohrožení, žárlivost a pasivní agrese, která se projevuje právě takto skrytě. Vznikají novodobí manipulátoři.

Přestat kouřit a nepřibrat

Eliška Fajmonová, 11/2020
Tři kilogramy – tolik průměrně přiberete, když se rozhodnete skoncovat s kouřením. To děsí hlavně ženy – kuřačky. Ale třetina lidí, kteří přestanou kouřit, nepřiberou vůbec nic. A to je dobrá zpráva! Takže jak na to?

Psychicky odolnější díky letu balonem?

Hana Vykoupilová, 11/2020
V tomto období plném nejistoty je více než kdy jindy důležitá naše psychická odolnost. Schopnost přijímat a zvládat změny, schopnost udržet směr bez ohledu na vnější vlivy a také schopnost smysluplně pracovat se zdroji své energie je klíčová pro zvládání nenadálých situací. Nemůžeme ovlivnit počasí, můžeme však využít jeho sílu, stejně jako to dělá dobrý námořník či vzduchoplavec.

Je dokonalá žena dokonalá?

11/2020

Hodinky, které si na noc nesundáváme

Kristýna Fílová, 11/2020
Spíše než o hodinkách bude řeč o velkých hodinách, které nosí každý z nás v sobě. Takzvané cirkadiánní hodiny jsou pravidelný biologický mechanismus seřizovaný již na úrovni samotných buněk v lidském těle. Tyto buňky jsou schopny rozpoznat, zda je právě noc či den, aby mohly regulovat a synchronizovat životní funkce, metabolismus a další tělesné systémy. Jak jejich správné „seřízení“ ovlivňuje naše zdraví a k čemu vedou jejich poruchy?

3x TIP

-red-, 11/2020

Buďte strůjci svého života

Romana Suchá, 11/2020
Vývojové úkoly mladšího školního věku jsou více spojeny s oblastí sociální než psychickou. V tomto věku rozvíjíme vztahy mimo rodinu, učíme se začlenit do skupiny. Snažíme se zapadnout, být stejní jako ostatní. Naši nejlepší přátelé se často střídají, stejně tak jako naše postavení ve skupině – jednou můžeme patřit do party oblíbenců, být v centru zájmu, a jindy se můžeme dostat na samotný okraj.

Nemusíte za druhé pracovat

Kristýna Fílová, 11/2020
První a stále jediný – to je kouč Dr. Vladimír Tuka. Řeč je o nejvyšší možné certifikaci Master Certified Coach, kterou Mezinárodní federace koučů uděluje. Představil a rozvinul u nás unikátní metodu koučinku, která je založena na kombinaci koučovacích technik a poznatků z neurověd. Co vytváří svět, ve kterém žijeme, a jakou metodou si můžeme zkvalitnit své životy již dnes?

Motivace na každý den - Život je příliš krátký na to, abyste neustále přivolávali katastrofy

11/2020