Online archiv

Autor: Ervín Bedrníček

Začni učit!

Ervín Bedrníček, 8/2021
Byl poklidný letní den. Obláčky pluly po modré obloze jako kynuté knedlíky, na polích zlátlo obilí a v rybníce kuňkaly žáby. Pak to přišlo.

Kulometná rota

Ervín Bedrníček, 7/2021
Typologie učitelů byla popsána v odborné literatuře již mnohokrát, nejprecizněji asi ve studii Študáci a kantoři z roku 1937, kterou sepsal profesor Žák. Jak však vypadá „kulometná rota ze sborovny“ v dnešních časech?

Jak jsme rotovali

Ervín Bedrníček, 6/2021
Představuji si kolegyni, nejlépe chemikářku, která před dvěma lety při nácviku chemického pokusu upadla do kómatu. Jelikož se zrovna kvůli pandemii zavíraly školy, odtáhl ji školník do kabinetu – a zapomněl na ni. Až teprve v těchto dnech rotační výuky, když jsem ve škole hledal volný kout, odkud bych mohl vysílat on-line pro žáky, kteří do školy zrovna nechodí, jsem na ni narazil.

Kdyby ty covidy nebyly…

Ervín Bedrníček, 5/2021
Řediteli Kodejškovi nepoklesla hlava bolem, jak se píše v sentimentálních románech. On si ji prostě položil na stůl jako palačinku na talíř, protože už nemohl dál.

A teď mi to vysvětlete!

Ervín Bedrníček, 1/2021
Emil Potužník zahnul z asfaltové silnice na pěšinku vysypanou pískem. Záhon azalek, který lemoval cestu, jej pohladil svou fialovou krásou. Když odemykal kovovou branku, nadechl se omamné vůně oleandrů, co rostly podél prostranství s kašnou a lavičkami.

Všechno je v pořádku, pane řediteli…

Ervín Bedrníček, 9/2020
Zazvonil zvonek ohlašující konec velké přestávky. Z kanceláře zástupce ředitele se vyhrnul hrozen nasupených pedagožek a kvapným krokem se rozptýlil do přilehlých učeben.

Na stojáka před tabulí

Ervín Bedrníček
Češtinář Ivan Hamlát měl rád legraci. Sbíral žákovské perličky, o narozeninách skládal oslavencům ze sborovny komické básně a na vánoční besídce s úspěchem imitoval inspektora Knoblocha. Není proto divu, že ho kolegové ponoukali, aby se zúčastnil okresní soutěže stand-up komiků. Udolán nátlakem nakonec souhlasil a přihlásil se do úvodního kola bavičského klání Na stojáka.

Vzhůru na palubu…

Ervín Bedrníček, 7/2020
Venku ještě pálilo srpnové slunce, ale ředitel základní školy Radko Kodejšek se již ve své kanceláři chystal na nový školní rok. Na pracovní stůl si položil motivační příručku Odvaha nebýt oblíbený a krabičku s cicvárovými semínky na uklidnění, které mu s sebou do práce přibalila manželka.

Třídní schůzky očima mouchy

Ervín Bedrníček, 6/2020
Karta se obrátila, řeklo prase a vrazilo nůž do řezníka. Na toto pořekadlo si vzpomněl učitel základní školy Albert Benelka, když v době koronaviru spočinulo břímě výuky a výchovy dětí z větší části na rodičích.

Splněný sen Drahomíry Doudové

Ervín Bedrníček, 5/2020
Češtinářka Drahomíra Doudová byla ve svém živlu. Tedy ne že by snad vítala hrozivou pandemii, jež způsobila výpadek ve výuce, ale distanční učení za pomoci kamery ji vysloveně rozjařilo.

Úvod do tátologie

Ervín Bedrníček
Ekologie se zabývá ohroženými druhy zvířat. Tátologie sleduje zase jiné tvory, kterým hrozí vyhynutí. Alespoň si to myslím, když se tak dívám kolem sebe.

Ředitelé nerostou na stromech

Ervín Bedrníček, 3/2020
Školní inspektor Oldřich Blahynka si ve své kanceláři odložil sako na pyramidu šanonů, povolil kravatu a ze spodního šuplíku vytáhl lahev brandy. Byl pátek po obědě, a tedy čas na malou siestu.