Online archiv

Vydání: 7/2019

Když tělo volá duši o pomoc

Kateřina Cajthamlová, 7/2019
Psychosomatika zažívá znovuzrození. Objevují se nové obory pečující o rovinu fyzických, emočních, rozumových i spirituálních prožitků a nemocí člověka. Na scénu se vrací péče o psychickou pohodu matky a dítěte. Zdůrazňuje se nedělitelnost těla a pocitů člověka o sobě samém ve všech fázích života i ve fázi umírání.

Pravda o hovínku

Jan Nejedlý, 7/2019
Zavítáte-li v knihkupectví do oddělení knih pro malé děti, nestačíte se divit. Do očí vás uhodí tituly jako Víš, co má v plínce myš?, Čí je to hovínko?, Co je to hovínko?, Pravda o hovínku, Malý kouzelný nočník, Už nechodím na nočník, Už žádné plenky či A kde máš svůj nočník ty?

Máme dneska tuzemák, nebo tuděják?

Jan Nejedlý, 7/2019
Jestli je něco opravdu stále svěží, dynamické a flexibilní, tak je to studentský slang. Marně byste v něm dnes hledali výrazy ze Študáků a kantorů typu prófa, psorka (profesorka) či kóna (kompozice).

Čuk a Gek opět na scéně

Jan Nejedlý, 7/2019
Nakladatelství Edika nedávno vydalo novelu Čuk a Gek sovětského spisovatele Arkadije Gajdara. Dvojjazyčné vydání prózy z roku 1939 je určeno zájemcům o výuku ruštiny z řad začátečníků a mírně pokročilých.

Straší mě botičky na suchý zip

Jan Nejedlý, 7/2019
Marek Vojtěch je muzikant, divadelník, výtvarník, básník a – školkař. Se svým divadlem jednoho herce objíždí občas školy a nejčastěji mateřské školky. Jaký je to chlebíček hrát denně pro nevyzpytatelné publikum v teplácích a bačkůrkách?

Prázdniny na venkově

Ervín Bedrníček, 7/2019
Před venkovským stavením zastavilo terénní auto s pražskou poznávací značkou. Do udusané hlíny se zabořily dva vysoké kramfleky a podrážky růžových dívčích tenisek. „Tak vás tu vítám, kočky!“ zahlaholil od vrátek dědeček a zabafal přitom z fajfky.

Otužovat, či rozmazlovat?

Kateřina Cajthamlová, 7/2019
Je to odvěké rodičovské dilema. Je lepší své potomky opečovávat, oprašovat a umetávat jim cestičky, nebo spíš drezírovat a spartánsky otužovat? Jedno je jisté. Rozmazlené děti zažívají v dospělosti podobné množství stresů a traumat jako děti nadmíru peskované či zanedbávané.

Arcimboldo a vizuální gramotnost

7/2019
Vznik konceptu vizuální gramotnosti je spojen s nárůstem vlivu moderních technologií. Člověk musí disponovat souborem kritických nástrojů, které mu pomáhají předcházet manipulacím a zacházet s mocí obrazů. Logicky tento úkol padl na výtvarnou výchovu, která systematicky pracuje s vizualitou.

Zakousni se do knihy!

Jiří Lacman, 7/2019
Spisovatelka, scenáristika a lektorka Klára Smolíková má na svém kontě desítky knížek pro mládež. Její nejnovější opus Zakousněte se do knihy však není beletrií, nýbrž souborem pracovních listů pro žáky prvních až třetích tříd, které mají sloužit k podpoře čtenářství. Stejný název nese i autorčin seminář pro pedagogy prvního stupně základní školy a vychovatele ze školních družin.

Mimoňky, rebelky & spol.

Jan Nejedlý, 7/2019
Co čtou dnešní dívky ve věku kolem deseti let? U jaké knihy vydrží strávit odpoledne? Jak jejich vkus ovlivňuje nakladatelský marketing?

Občanská výchova kdysi a dnes

Jiří Karban, 7/2019
Po třiceti letech se tomu můžeme usmívat nebo divit. Učebnice občanské nauky předepsané pro školní rok 1989/1990 ani náznakem nepřipouštěly možnost společenských změn. Tehdejší učitelé a žáci druhého stupně základních škol to měli jasně nalajnované.

Pracuji i o prázdninách, splácím půjčku za studium

7/2019
Když jsem studovala na střední škole v americkém Ohiu, potkala jsem na hodině historie sympatickou usměvavou spolužačku jménem Jacqueline, s níž jsme se spřátelili. O několik let později jsem se dokonce stala družičkou na její svatbě a ona mě pak navštívila v Čechách. Obě jsme se chtěli stát učitelkami a oběma se nám toto přání splnilo. Zatímco já se vrátila domů, ona začala po absolvování univerzity učit na střední škole v Ohiu. Zkušenosti americké učitelky a poměry na tamějších školách by mohly být zajímavé i pro tuzemské pedagogy.