Online archiv

Vydání: 4/2023

Projekt Paidos

Matěj Toman, 4/2023
Vzdělávání učitelů a lektorů je v současnosti trendem. Jeden takový projekt aktuálně spouští skupina Kroužky, jež organizuje zájmové a současně vzdělávací kroužky pro děti přímo ve školách a školkách po celé republice. Primárním cílem programu nazvaného PAIDOS je pomoci každému průvodci dítěte stát se lepším.

Syndrom šťastné dívky

Jan Nejedlý, 4/2023
Ohledně čínské aplikace TikTok nepřicházejí v poslední době dobré zprávy. Nejprve Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před jejím používáním, poněvadž prý představuje bezpečnostní hrozbu. Poté se objevila spekulace, že žák páté třídy z jedné jičínské základky, co se nedávno uškrtil na pásku, možná zkoušel tzv. Blackout Challenge.

S dějepisářem v kině

Jitka Neradová, 4/2023
Českého lva získal film o Myslivečkovi, kterého hudební Evropa zná jako božského Čecha. Uspěl i Arvéd, opět snímek o historické osobnosti, byť na rozdíl od Myslivečka záporné. A v nominacích se mihl i Žižka honosící se titulem historický velkofilm. Probudilo to ve mně otázku, zda má historický film místo ve výuce dějepisu.

Zrádné trendy

Kateřina Cajthamlová, 4/2023
Je tu jaro a s ním i řada módních věcí, které by naše babičky ohodnotily očima v sloup a naši rodiče ironickým dotazem: „No a co, že to dělají všichni? Když všichni budou skákat z okna, budeš to dělat i ty?“ Pojďme se tedy podívat, co nám jarní období přináší a jak se to na nás může podepsat. Většina věcí se týká dívek, slečen a žen.

Prďolové s plynovou maskou

Sabrina Karasová, 4/2023
Jak vypadal život běh malého prďoly ve školce a na základce let sedmdesátých a ještě k tomu v Mostě? Koho by to zajímalo?! Ale kdyby přece jen, zde je pár vzpomínek boomerky Sabriny Karasové. Koneckonců, generace Husákových dětí zrozená během baby boomu na začátku normalizace slaví padesát let od začátku školkové docházky.

Před prvním mejdanem

Jiří Karban, 4/2023
Vaše dítě se jednoho dne ocitne ve stavu změněného vědomí. A může to být nebezpečné. Leckdo si takovou představu nepřipouští. Jiný z rodičů tuší, že to patří k životu. Někomu se v této spojitosti spustí paměťové záznamy z dávných let.

Potemnělé příběhy

4/2023
Pokud byl březen Měsíc knihy, v dubnu se kniha oslavuje rovnou dvakrát. Druhého je Mezinárodní den dětské knihy a třiadvacátého Světový den knihy a autorského práva. První svátek připomíná narození Hanse Christiana Andersena, druhý úmrtí Williama Shakespeara. Život a smrt jsou pak samozřejmým motivem i v následující knižní trojce, kde se setkávají mýty, komiks a žánr zvaný young adult.

Knihovna je obývákem svého města

Pavlína Lišovská, 4/2023
Knihovny už dávno nejsou jen půjčovnami knih, ale staly se, jak se u nás říká, obývákem svého města. Středobodem kulturního žití a poskytovatelem širokého spektra služeb a zážitků. Nejinak je tomu v Knihovně pro děti a mládež spadající pod Knihovnu Jiřího Mahena v Brně.

School, skůl, skuːl

Kristýna Havlíčková, 4/2023
Při výuce angličtiny je určitě důležité, aby žáci věděli, jak se dané slovíčko píše. Pro verbální komunikaci je však nezbytné, aby děti věděly, jak se co vyslovuje. Na mnoha základních školách se však výslovnost zařazuje na druhou kolej.

Příběhy očitých svědků

Milan Mašát, 4/2023
Pojem šoa označuje prožívání jedné linie událostí druhé světové války z pozice židů jakožto příslušníků náboženské skupiny nebo Židů coby členů národa. Vedle toho existuje také výraz holokaust označující vyhlazování osob různé národnosti nebo vyznání během druhé světové války. Pro účely tohoto článku vnímáme tyto pojmy synonymně.

Krize výchovy chlapečků

4/2023
Při svých přednáškách si servítky nebere. Má neskutečný smysl pro humor, ale výchovu bere velmi vážně. Za léta praxe totiž ví, kam ta špatná může vést. Její kniha Jak žít a nezbláznit se mi ve výchově vlastních dětí hodně pomohla. A stále – kdykoli můžu – navštěvuji její přednášky. Doktorka Lidmila Pekařová je osobnost, kterou se vyplatí poslouchat a následovat. Po rozhovoru mě pochválila, protože jsem použila slovo, které prý ráda slyší. „Rozumím.“

Comic-Con pro fandy Marvelu i Návštěvníků

Matěj Toman, 4/2023
Letošní festival pro fanoušky sci-fi, fantasy či hororu vypukne 14. dubna v pražském Universu vedle O2 areny. Návštěvníci budou moct potkat třeba Richarda Deana Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana Foglera.