Online archiv

Autor: Adam Táborský

Naděje v nemocnici

Adam Táborský, PD 7-8/2025
Klinická psycholožka MAREN LINDHEIM se zabývá vážně somaticky nemocnými dětmi a dospívajícími. Povídali jsme si o uzdravující moci přírodního prostředí i o síle příběhů, které o svých životech vyprávíme.

Cirkus zvědavosti

Adam Táborský, PD 7-8/2025
Zvědavost nemusí být jen dětská vlastnost, která s věkem vyhasíná. Může se stát jedním z nejcennějších nástrojů psychoterapeutického procesu. Když je kultivovaná a neposuzující, může terapeutovi i klientovi otevírat cestu k porozumění, změně a autenticitě.

Panoptikon úzkosti

Adam Táborský, PD 6/2025
Neviditelný dohled, který si nosíme v sobě, se může stát přilnavým oděvem, jejž nedokážeme odložit. Svět pak nevnímáme jako celek, v němž se dá volně dýchat, ale jako sérii hrozeb.

Péče o narušené vztahy

Adam Táborský, PD 5/2025
Ekofeminismus zdůrazňuje hodnotu vzájemnosti, uctivosti a soucitu, staví se proti nadvládě člověka nad přírodou a mužů nad ženami. V praktické rovině inspiroval řadu iniciativ, od lokálních projektů až po mezinárodní kampaně a změny legislativy.

Probuzeníčka

Adam Táborský, PD 4/2025
V psychoterapii, ale i v běžném životě někdy zažíváme dramatické průlomy do nové reality, ale častěji zakoušíme drobnější vhledy, které nám pomáhají nacházet zdravější cestu postupně a jemněji.

Uprostřed sítě vztahů

Adam Táborský, PD 4/2025
Minulý rok v nakladatelství Portál znovu vyšla zásadní publikace Narativní psychoterapie. S Genem Combsem, který ji napsal se svou partnerkou Jill Freedman, jsme si povídali o tom, že náš život lze vnímat jako komplexní příběh, který můžeme podrobně prozkoumat, přijmout a do budoucna zásadně změnit.

Domov rodiny

Adam Táborský, PD 3/2025
Domov není jen místem k přespání, ale živým organismem, kde se formují naše vztahy, identita a pocit sounáležitosti. Ať už honosný, nebo skromný, každý domov odráží příběhy svých obyvatel a nabízí útočiště v chaosu světa.

Když láska přestává prospívat

Adam Táborský, PD 2/2025
Tendence k závislosti se může projevovat i v mezilidských vztazích. Partnerské a jiné vazby, které se na první pohled jeví jako intenzivní a naplněné láskou, mohou skrývat sklony k přehnanému připoutávání se k druhé osobě. Člověk pak přestává vnímat vlastní potřeby, zcela se přizpůsobuje, omezuje svůj osobní růst a ztrácí pocit vlastní identity.

Dvojí tvář reality

Adam Táborský, PD 1/2025
Stáří je výzvou i darem zároveň. Jednomu může přinést moudrost a vnitřní klid, jinému strach z neznáma a pocit omezení. Je jen na nás, jak se k životu postavíme, a můžeme začít mnohem dřív, než se nás stárnutí dotkne.

Příroda jako zdroj naděje

Adam Táborský, PD 12/2024
Přírodní prostředí nám svými rytmy připomíná, že i naše životy se neustále proměňují a vyvíjejí – i po nejkrutější zimě přichází jaro. Možnost obnovy je všudypřítomná. Procházka v lese, spočinutí v zahradě nebo pohled na nebe nás můžou posílit a ukázat nám širší horizont.

Harmonie přírody a ducha

Adam Táborský, PD 11/2024
Zatímco čelíme výzvám změny klimatu, ekologická spiritualita nabízí cestu vpřed. Vyzývá nás, abychom znovu objevili posvátnost Země a v rámci ekosystému si sami sebe představili jako spolutvůrce a správce spíš než vládnoucí sílu.

Příroda jako lék

Adam Táborský, PD 10/2024
Senioři se často cítí osamělí, třeba proto, že svět se mění moc rychle a oni mu nestačí. Někdy zapomínáme, že chvilka času a pozornosti, kterou svým stárnoucím blízkým věnujeme, jim může velmi pomoci. Vydejme se s nimi třeba na procházku do zeleně.